Tri greške zbog kojih blitva i krompir nemaju željeni ukus
Blitva na pari bez sumnje je najpopularniji letnji prilog, koji odlično ide uz ribu i morske plodove, i služi se kako na primorju, tako i i drugim delovima našeg kontinenta, piše punkufer.dnevnik.hr. Zeleni listovi blitve blanširaju se u vrućoj vodi, sjedinjiju s kuvanim krumpirom, uz dodatak soli, malo maslinovog ulja i belog luka.
Iako je recept za ovaj popularni prilog vrlo jednostavan i ne obuhvata mnogo sastojaka, priprema se na različite načine. Neki vole nešto čorbastiju verziju blitve s krompirom, dok drugi cede blanširan zeleniš do poslednje kapi kako bi dobili što kompaktnije jelo.
Jedni seckaju sveži beli luk i dodaju mu bareno povrće bez termičke obrade, a drugi ga zagrevaju u maslinovom ulju i prelivaju preko svih sastojaka.
Bez obzira na to kako spremali ovo jelo, postoji nekoliko pravila kojih bi trebalo da se pridržavate. Ako želite da servirate finu blitvu na pari s krompirom, izbegavajte ove česte greške.
Koristimo premalo blitve
Da li pripremate blitvu sa krompirom ili obrnuto? Pripazite na odnos ova dva sastojka pre nego što uključite šporet. Iako kilogram sveže blitve ima veliki volumen, kada se termički obradi dobićete tek šaku do dve kuvanog zelenila. Uz kilogram sveže blitve, dovoljno je skuvati tek tri do četiri manja krompira.
Zaboravimo na tvrdu stabljiku
Blitvu treba dobro oprati pod mlazom vode kako biste odstranili zemlju koja se može skrivati između njenih listova. Zadebljale stabljike bilo bi dobro podrezati ili narezati na tanje trake. Ako želite da budete sigurni da će stabljike biti kuvane po želji, stavite ih u vruću vodu minut ili dva pre zelenih listova.
Prekuvamo blitvu
Sveže listove blitve dovoljno je kratko blanširati u vrućoj vodi – oko dva do tri minuta. Nemojte ih stavljati u isto vreme s krompirom i očekivati da će obe komponente biti savršeno termički obrađene. Krompiru treba više vremena da se obari, pa ga stavite prvog u lonac s vrućom vodom. Pred kraj kuvanja ubacite i zelene listiće blitve.
Dodatni savet:
Ne štedite na maslinovom ulju i soli kada začinjavate blitvu na pari. Ako ne smete da jedete beli luk, ali i dalje uživate u njegovu ukusu, možete upotrebiti maslinovo ulje koje ste aromatizovali ovim začinom.