Žene danas samo kola gledaju, a kad ih pitaš kakva je bila hrana juče ni da beknu
Ako ste živi baš u ovom trenutku, od svih mogućih trenutaka u istoriji postojanja planete, pravi ste srećnik. Da ste, recimo, rođeni u srednjem veku, koliko god zamišljali sebe kao plemića, kralja, kneginju, dvorsku damu, najverovatnije biste bili kmet. A ako biste bili kmet, imali biste mnogo briga na pameti, ali jednu nikako ne – dosadu. Pored toliko krvavog rada, kuge koja hara, smrada, bolesti i uopšte borbe za život mnogo toga bi vam bilo problem ali dosada ne. Danas, pak, umiremo od dosade.
Živimo u najboljem od svih trenutaka u istoriji. Roboti usisivači nam krstare po kući, veš mašine nam peru veš, mašine za pranje sudova nam peru sudove, imamo pristup antibioticima, sredstvima za dezinfekciju prostora kojima čistimo svoj toalet čiji se sadržaj prazni u kanalizaciju umesto da, kao u srednjem veku, sadržaj nokšira bacamo preko prozora. Gde se dalje izliva naša kanalizacija veliki je problem, ali to je tema za sebe. U srednjem veku, kanalizacija je bila ispred vašeg prozora i kroz nju ste morali da hodate. Onda je došla blagoslovena civilizacija i kanalizacija je zapravo sprovedena i udaljena od nas i naših domova, što je zaista veliki blagoslov jer svi znamo da boravak u kanalizaciji donosi bolesti, smrad i patnju. I sad, umesto da uživamo u tome što živimo u najboljem mogućem trenutku u istoriji sveta i imamo celu mašineriju koja nam obavlja kućne poslove, pa da smislimo sebi neku bolju zabavu, mi smo taj višak vremena i energije rešili da utrošimo u virtuelnoj kanalizaciji poznatijoj kao iznošenje mišljenja na društvenim mrežama. I ta virtuelna kanalizacija, kao i prava, donosi smrad i patnju.
Dakle, u trenutku kada imate mašine koje za vas obavljaju sve: robota koji usisava, šporet koji proradi na jedan vaš dodir umesto da ložite, nosite drva i davite se u dimu, mašine koje peru, mašine koje suše, mašine koje vam u trenutku proizvode temperaturu u sobi kakva vama odgovara, kada ne morate ni da izađete iz kuće i čekate u redovima da biste završili obaveze jer: račune plaćate preko telefona, namirnice naručujete preko telefona pa vam ih donesu na kućni prag i ne samo to – ne morate ni da kuvate, već kliknete na sliku koja deluje ukusno i neko vam to donese na kućni prag – u tom trenutku, kada imate toliko ušteđenih sati i energije, vi rešite da ih protraćite iznoseći na internetu svoja mišljenja na sve moguće teme. Ili još gore, uzmete pa kao ja prelistate ta mišljenja koja je neko izneo.
Radi se, naravno, o dostavljaču Wolta i mogli ste da zaobiđete ovu vest samo ukoliko apsolutno ne koristite internet, u kom slučaju verovatno i ne čitate ovaj tekst i ispravno koristite blagodeti civilizacije pa ste verovatno u šetnji ili se bavite nekim hobijem koji isključuje društvene mreže. Blago vama!
Mi ostali smo uglavnom čitali vesti o dostavljaču, zaludniji među nama su iznosili svoja smatranja na tu temu, a mi najzaludniji smo igrali igricu zvanu Pogodi koliko će biti komentara „Da ima para, ne bi se žalila“. Bilo ih je tačno onoliko koliko možete da pretpostavite. Zajedno sa varijacijama „Da joj se javio vlasnik Wolta, bila bi druga priča“. „Da joj se sviđa, bilo bi joj simpatično“. „Da je Bred Pit ne bi ga prijavila“. Da je, da je, da je… Da nastavimo u istom kanalizacionom stilu – „Da živim u srednjem veku bio bih vitez“. Ne bi, već smo rekli da bi bio kmet. Ni dostavljač nije Bred Pit već dostavljač koji je plaćen da bez komentara donese naručeno, ode i zaboravi adresu na kojoj je bio.
„Da joj se sviđa, bilo bi joj simpatično“ – to može da kaže samo neko ko nikada nije taksisti rekao svoju, ali blago pogrešnu adresu – pogrešan broj ulaza recimo, ili ulicu dalje, zato što ni taj taksista ne vidi problem u tome da predloži neko viđanje, a sada još zna i gde živiš pa može da te pokupi kad je u kraju. Ali nemojmo vređati njegova osećanja, bolje da se ti par dana osvrćeš ispred kuće umesto da mu kažeš da mu je pristup loš, neprofesionalan i nepoželjan. Oni „romantični“ koji sažaljevaju dostavljača kome se „možda devojka očigledno mnogo svidela“ su još opasniji od ovih „da ima para, ne bi se žalila“. Kada navaljuješ na nekog bez saglasnosti, u civilizovanim zemljama budeš sankcionisan. Wolt nije Tinder, već aplikacija za naručivanje hrane. Ni LinkedIn nije Tinder, ali su ga pretvorili u Tinder i pogledajte na šta danas liči mreža preko koje se nekad tražio posao. Nikad bolji primer za „nemoj da se*eš tamo gde jedeš“, što je lekcija koju je valjda i dostavljač sada naučio.
Ekipa „Da ima para, ne bi se žalila“ je ista ona ekipa koja će ispod vesti da se neka žena udala za fudbalera napisati da „nisu ni sumnjali da se udala za majstora“ i groknuti od smeha. Time ta ekipa misli da kao brani čast majstora ali ih istovremeno potura kao primer nepoželjnog muža. Kad rešite tu glavolomku, evo još jedne – da li bi taj dobroćudni dostavljač pitao kakva je bila klopa neku gospođu u godinama koja pati od osteoporoze pa joj je muka živa i da ustane, a kamoli da sebi skuva nešto? Mislim, kad već ređamo nemoguće scenarije u kojima je dostavljač samo bio fin i probao da „kulturno“ priđe devojci koja je klasična sponzoruša, a da joj je doneo burger u Audiju druga bi se pesma pevala, nego žene danas samo lovu traže, niko neće dobrog čoveka, evo pogledajte mene, lep sam, pametan, kulturan, imam posao ali nemam Audi, zato i nemam devojku. Istina je, pogledajte oko sebe – isključivo muškarci u Audijima imaju devojke, a kada muškarac bez Audija priđe nekoj devojci, sve žene koje se zateknu u okolini imaju dužnost da priteknu ovoj u nevolji i ritualno zajednički spale i muškarca i automobil koji nije Audi. To se valjda pročulo među muškarcima, pa više i ne prilaze, samo na internetu brane neobaveštenu palu braću bez Audija i majstore.
Kad smo već kod toga da muškarci ne prilaze, to je ujedno i zaključni najčešći komentar koji ćete naći ispod ove vesti. Ako se sećate perioda kada se govorilo o obaveznom pristanku i saglasnosti obe strane za seksualni odnos, sećate se i duhovite ekipe koja je pitala ko će da pečatira ugovor pre odnosa. Nisu se pogušili od smeha na te svoje dosetke, iako su bili blizu – sada ćete ih naći kao autore komentara „pa se posle pitajte što vam muškarci ne prilaze“ i „ova će sa 40 da završi sama sa 10 mačaka“. E, to je ta ekipa iz prethodnog pasusa – „dobar sam, pametan, obrazovan ali nemam Audi pa zato nemam devojku“.
Naslovna fotografija: Profimedia/David Krieger / BACKGRID / Backgrid USA /