Otkrivamo značenje imena poznatih umetničkih epoha i pravaca
Da li vas je ikada zanimalo zašto kubizam zovemo tako i šta tačno znači renesansa? Jedan student lingvistike sa Harvarda odlučio je da pomogne svim ljubiteljima umetnosti i na jednoj infografici objasni poreklo imena čak 24 umetničke epohe ili pravca. Njegovo ime je Adam Aleksić, a datu infografiku možete pogledati OVDE. Prenećemo vam šta smo naučili od njega u narednim redovima.
Gotika

Rečju gotika podrugljivo su opisivane građevine i umetnička dela iz srednjeg veka koja su odstupala od standarda klasične epohe. Podsećamo vas, Goti su bili istočnogermansko pleme koje je tokom 3. i 4. veka vršilo invazije na teritoriju Rimskog carstva.
Renesansa

Renaissance je francuska reč koja znači „preporod“. Umetnici ove epohe želeli su da se vrate idejama i stilovima iz doba antičkog Rima i Grčke.
Barok

Reč barok potiče od portugalske reči barroco, što znači „nepravilan dragulj“. Kumovi ovog naziva koristili su ga da kritikuju navodne nepravilnosti i višak ukrasnih detalja u arhitekturi i umetnosti 16. veka.
Impresionizam

Ime ovom umetničkom pravcu u slikarstvu dao je 1974. kritičar Luis Leroj. On je, naime, ovaj izraz upotrebio u podrugljivom smislu kada je govorio o slici Impresija, rađanje sunca Kloda Monea.
Prerafaeliti

Kao što samo ime kaže, prerafaeliti su bili grupa engleskih slikara 19. veka koja je želela da se vrati jednostavnosti i ozbiljnosti umetnika pre Rafaela.
Art nouveau

Art nouveau na francuskom znači „nova umetnost“ i ovaj pokret u arhitekturi, dizajnu i umetnosti predstavljao je reakciju na tipičan akademski stil s kraja 19. veka.
Kubizam

Kao i mnogim umetničkim pravcima pre njega, kubizmu je ime dao kritičar koji je izjavio da na jednoj slici Žorža Braka vidi samo gomilu kocki. Naziv kubizam potiče od reči cubus, koja na latinskom znači „kocka“.
Bauhaus

Ime ovog pokreta u arhitekturi i dizajnu spaja dve nemačke reči, bauen i Haus. Prva od njih znači „graditi“, a druga znači „kuća“.
Pop art

Ovaj umetnički pravac inspirisan je popularnom kulturom. Prvi koji ga je prozvao ovim imenom sredinom ’50-ih bio je engleski kritičar Lorens Alovej.
Izvor: My Modern Met
Nema komentara! Budite prvi.