Ćeraćemo se još… : Top 5 najboljih skorijih špijunskih TV serija
Ako ikako uzmognu, neka potpisniku narednih nekoliko hiljada karaktera oproste ljubitelji i poštovatelji serije Homeland zbog rezervi koje on ima prema tom dugovečnom i voljenom TV radu, ali ovo je posve lično obojeni i, naravno, opet tek jedan od mogućih izbora na temu najboljih skorijih televizijskih igranih serija na špijunske i obližnje teme. Povoda za ovaj tekst su ovih dana barem dva – novi krug nadgornjavanja supersila upravo po pitanju špijunskog kuluka i činjenica da uskoro (i to dve sedmice ranije no što je prvobitno bilo najavljivano!) kreće nova, treća sezona jedne od serija kojima par desetina redaka niže sleduju zasluženi hvalospevi.
• The Americans (2013-2018, ukupno 75 epizoda)
Da citiramo akromnim nekada popularne ovdašnje TV emisije – MBSJ. Može biti samo jedan, zapravo, samo jedna, jer su Amerikanci, kao, nesporna izuzetnost, za ponajmanje pola koplja ispred ostale inače odlične i sasvim ozbiljne konkurencije. Amerikanci imaju sve – dobru priču, upečatljiv i zanimljiv zaplet, odličnu glumačku podelu, izvrsno vladanje stilemama žanra, iskrenost, verziranost autora po pitanju sadržaja kojim barataju, vrhunsku rekreaciju prikaza života u reganovskoj Americi, intelektualno poštenje, primetan tragizam, inteligentan prikaz identitetskih nedorečenosti i usložnjenosti, pamet da se završi u pravom trenutku pre iskliznuća u neizbežnu autoreciklažu, manirizam, a možda, vrag će ga znati, u dekadenciju. A tu je i jedan od najsrčanijih i najupečatljivijih bračnih parova u istoriji malih ekrana – u tumačenju Keri Rasel i Metjua Riza. A sve to, da podsetimo, u napetoj priči o dvoje sovjetskih šijuna-„spavača“ u Americi osamdesetih godina prošlog veka, špijuna koji posežu za svojim operativskim i ublačkim veštinama samo ako i kad moraju. A moraju svako malo.
• Berlin Station (2016-2019, ukupno 29 epizoda)
Ako se odlučite za ovu seriju, iskrena preporuka je da pogledate prve dve sezone i tu stanete; prva i druga sezona su izvanredne, prave majstorije na polju špijunskih zamešateljstava i širih tema, dok je treća, uz svu zanatsku veštinu i doteranost, pa i suštinsku upotrebljivost, ostavila gorak ukus ne potpuno smislenog i uspelog pokušaja da se snimi čitava sezona uprkos evidentnom odsustvu tumača glavne uloge. Ali, prvih 19 epizoda su odlične, pružajući poklonicima tog podžanra živopisan i sveobuhvatan uvid u stanje špijunskih stvari u Evropi danas, mimo mirnodopskih šarenih laža a usled burnih operativnih zahvata mnogobrojnih i međusobno i umreženih i zakrvljenih službi sa čvorištem na geopolitički ponovo vibrantnom i značajnom Berlinu. Ričard Armitraž je ovde u najboljoj glumačkoj formi čitave svoje karijere, a tu su (bili) i: Lilend Orzer, Mišel Forbs, Ris Ifans, Ešli Džad, Ričard Dženkins, Kiki Palmer… Ako je i to značajan sud – kreator ove serije, Olen Stajnhauer, ovim se pokazao kao daleko bolji TV autor nego što je pisac (a to mu je osnovno zvanje i dosta piše i objavljuje).
• Killing Eve (2018-, ukupno 16 prikazanih epizoda do ovog trenutka)
Već 12. aprila očekuje nas početak emitovanja narečene treće sezone ove sjajne serije, sa ponovo 8 novih epizoda. Na uzorku dve prikazane sezone, britansko-američka koprodukcija Killing Eve je izvrsna i krajnje inteligentna televizijska zabava, i to po visokim aršinima viđenim za ovu zlatnu eru TV produkcije i ponude. A, uz to, u pitanju je i promućurna studija iznimno zanimljivih karaktera – uporne i često nerezonski pogibeljne operativke, bivše uposlenice čuvene službe MI-6, i njene neprolazne fascinacije – Vilanev, plaćene ubice krajnje nemirnog duha i sa mnogo pojavnih lica, ubrzo bez stalnog angažmana i šefovskog nadzora. Osim toga, Killing Eve se preporučuje krajnje učinkovitim mračnim humorom, koji čini da se viđeno znatno lakše isprati i pojmi.
• Berlin Babylon (2018 -, ukupno 28 epizoda)
Nedavno je stigla i treća sezona ove briljantne nemačke produkcije; premda prva impresija u slučaju Berlin Babylon-a navodi na pohvale za uzbudljiv i minuciozan prikaz burnih i prevratničkih poslednjih dana Vajmarske republike i skori pun dolazak nacizma, zapravo, kao što je to, uostalom, i slučaj sa romanom Folkera Kučera na kome je Berlin Babylon zasnovan, samu narativnu srž ove priče čini maštovita i znakovita misterija sa podosta leševa, podmetačina, sumnjivih, laži, preokreta, tragičnih ishoda… Imajući to u vidu, kao i umešnost sa kojom autori istrajno i brižno mire ta dva pola priče – širi društveni kontekst i konkretan slučaj (a Kučerov roman se i zove, tako je preveden kod nas – Jedan nerešen slučaj), te ne čudi što Berlin Babylon brzo i lako izbori mesto i pri samom vrhu lista efektnih postignuća iz fundusa špijunskih motiva i tema.
• London Spy (2015, 5 epizoda)
Za sam kraj jedna takođe vrhunska ali mini-serija iz 2015. godine. Nastala po zamisli i iz pera Toma Roba Smita, autora literararnih hitova Dete 44, Farma…, London Spy svoju osobenost iznalazi, pak, u zaumnoj kosini u vidu priče o o nenadanoj gej romansi, zamašnoj zaveri na visokom nivou i sumnjivom i svirepom ubistvu, sjedinjenom sa krunskim postavkama špijunskog žanra. Pritom, jasne su i aluzije i reference koji autori čine na čuveni onovekovni skandal gej špijuna i prebega u sovjetski tim. Na sve to, tu je i Ben Višou u strastvenoj a fino iznijansiranoj glavnoj ulozi, i uz odmerenu saigru sa veteranima – Džimom Broudbentom i Šarlot Rempling. London Spy na čast čini i svim pretečama, i samom Tomu Robu Smitu koji je scenariom za ovu seriju u potpunosti ovladao i televizijskim medijem. Složeno i elegantno kao krajnji sud za ovaj biser.
Naslovna fotografija: FX