Fenomen serije „La Casa de Papel“
Ne znamo da li ste do sada čuli za planetarni fenomen španske krimi serije La Casa de Papel (Money Heist), čija čevtrta sezona je nedavno objavljena na servisu Netflix, ali sada je pravo vreme da otkrijete šta je čini toliko fascinantnom.
Ova serija je, po izlasku četvrte sezone, postala najtraženija na striming servisima širom sveta. Po tome je pretekla Game of Thrones, The Walking Dead, Brooklyn Nine-Nine i Westworld, a takođe je najgledanija na Netflix-u i u Srbiji. Četvrta sezona je definitivno bila najpopularnija od svih po izlasku, sa čime verovatno ima veze i karantin, a nije bila najtraženija u Španiji. Pored Srbije, više je gledana u Sjedinjenim Američkim Državama, Francuskoj, Italiji i na Filipinima.
Obaranje rekorda gledanosti nije važno samo za Netflix, već najviše za špansku i uopšte internacionalnu kinematografiju, koje u poslednje vreme dokazuju da nisu samo filmovi i serije na engleskom jeziku primamljivi publici širom sveta. Još od prve sezone, činilo se da je tvorac Aleks Pina pronašao dobitnu kombinaciju, ali ni on nije očekivao toliki uspeh. Naime, serija je prvobitno trebalo da ima samo 15 epizoda podeljenih u dva dela, ali je potom Netflix otkupio prava na striming i podelio te epizode na 22 kraće. Naručeno je još 18 novih, koji sada predstavljaju treću i četvrtu sezonu od osam epizoda.
Bez previše otkrivanja završetka radnje, reći ćemo vam samo da nije sve gotovo i da mnogi očekuju nastavak. Netflix to i dalje nije zvanično potvrdio, ali španski list Marka objavio je da će serija dobiti još dve sezone. Verujemo da interesovanja neće manjkati kada god da se dogodi snimanje i emitovanje, ali ostaje nam da to sačekamo.
Šta to čini ovu seriju toliko popularnom? Pre svega, tu je promena tipične perspektive, jer je narator ženska osoba i priču pratimo uz njenu pomoć. Takođe, ne odvija se sve linearnim putem, već imamo dosta flešbekova i prikazivanja skrivenih motiva likova, što komplikuje predviđanje daljeg razvoja i širom otvara vrata mnogim iznenađenjima. Ništa od toga nije samo jeftina zabava naprotiv, tu su veoma kvalitetno pisani dijalozi.
Radnja inače prati grupu ljudi koje upoznajemo samo po pseudonimima gradova (Tokio, Berlin, Rio, Helsinki…), koji zajedno sa tajanstvenim Profesorom odlučuju da izvedu najveću i najsavršeniju pljačku u istoriji Španije, pritom noseći maske sa likom Salvadora Dalija. U pitanju je kovnica novca u Madridu, a tu se suočavaju sa taocima iznutra i policijom spolja. Nastavk se tiče bežanja od policije i nove pljačke, ovog puta na meti je Centralna banka Španije. Jedan deo šarma serije je što se razne scene odvijaju van Španije, konkretno na Tajlandu, u Panami i u Firenci.
Priče o kriminalu i napeti trileri su i inače popularni, naročito među našom publikom, a ovde su tome doprineli i likovi za koje se vezujemo, ma koliko ne znali šta su njihovi krajnji motivi. To je učinjeno okretanjem žanra iz hladnokrvnog u vrlo emotivan pristup svakoj sceni. Neki smatraju i da je to metafora za pobunu protiv kapitalizma i načina na koji banke i drugi moćnici iskorišćavaju obične ljude. Ne znamo kako će se priča nastaviti, ali do sada nije razočarala.
Izvor: Cheat Sheet
Fotografije: Netflix