U čemu je tajna popularnosti serije „Bridgerton”
Kompanija Netflix pred kraj godine obradovala nas je novom premijerom – serijom Bridgerton o kojoj je već napisano mnoštvo članaka. Izuzetni kostimi, romanse, spletke i predivni engleski vrtovi samo su deo ove priče, koju je publika lepo prihvatila. Mi smo odlučili da se detaljnije pozabavimo radnjom, likovima i ambijentom, kako bismo vam otkrili u čemu je tajna uspeha ove serije. Pripremite omiljeni topli napitak i odvojite narednih nekoliko minuta samo za sebe, dok vam se ne pridruži omiljena osoba za bindžovanje.
1. Seriju je radila čuvena producentska kuća Shondaland
Trejler za ovu seriju za kratko vreme je prikupio veliki broj pregleda, a za to je delom zaslužna i producentska kuća Shondaland, iza koje stoji čuvena Šonda Rajms. Podsećanja radi, ova dama učestvovala je u nastanku serija Grey‘s Anatomy, Scandal i How to Get Away with Murder. Ovo je njena prva saradnja sa kompanijom Netflix, pa je i zaokret u žanru vrlo primetan. U pitanju je istorijska serija, smeštena u gradić Bat, u kome je stvarala spisateljica Džejn Ostin.
2. Velika sličnost sa popularnim serijama Gossip Girl i Downton Abbey
Idiličan ambijent engleskih dvorova, te šuškanje podsuknji i tajni… Ukoliko se malo zagledamo, lako ćemo se izmestiti u svet serije Gossip Girl, samo bez pametnih telefona. Junaci su imućni, dopadljivi i prepuštaju se romansi, što dovodi do problema na dvoru. Posebno je zagonetan lik Lejdi Visldaun, koja unosi uzbunu u redove poprilično zatvorene sredine. Pored moderne serije koju smo već spomenuli, postoji izvesna sličnost i sa serijom Downton Abbey, ali se sa početka 20. veka, kada se radnja ovog ostvarenja odvija, premeštamo u period između 1795. i 1837. Čak ukoliko još uvek niste gledali ovu seriju, ovaj opis dovoljno upućuje na raskošne kostime i balove aristokratije.
3. Serija je rađena prema istoimenom serijalu romana
Serijal romana Bridgerton objavljen je u periodu između 2000. i 2016. Autorka je Džulija Kvin, koja je ukupno napisala 8 romana, čija se radnja odvija od 1813. do 1827. Čitaoci upoznaju decu viskonta Bridžertona: Entonija, Benedikta, Kolina, Dafni, Eloiz, Frančesku, Gregorija i Hajasinta. U prvoj sezoni serije pratimo život najstarije ćerke Dafni, koja traga za pravim proscem. Njen lik tumači glumica Fibi Dinvor, a kada brat rastera potencijalne momke za ženidbu, već spomenuta Lejdi Visldaun u novinama visokog društva širi klevete o devojci. Tada nema kud, pa se u priču upliće i zgodni vojvoda od Hejstingsa.
4. Inkluzivna glumačka podela
Da bi se zadovoljio ukus široke publike i sprečila diskriminacija svake vrste, reditelji sve češće odlučuju da pruže jednak tretman svima koji se prijave na kasting. Ranije je izbor bio fokusiran na glumce bele puti, pa je ovo pravo osveženje. Već smo naveli da je uloga Dafni pripala Fibi Dinvor, dok joj društvo prave kolege Rege-Žan Pejdž poreklom iz Zimbabvea i Golda Rošovel, koja potiče iz Gvajane. Ova serija je samo još jedan u nizu naslova, koji promovišu ideju o jednakosti, gde su glumci birani prvenstveno na osnovu talenta koji poseduju, a ne prema boji kože.
5. Lik Lejdi Visldaun
Iako i dalje nismo sigurni ko stoji iza novina koje šire tračeve među britanskom aristokratijom, poznato je čiji glas čujemo. Ovaj momenat je od velike važnosti – dovoljno je samo da se prisetimo važnosti uloge Meri Alis kao naratora kultne serije Desperate Housewives. Nakon uloge Meri Popins i Marije u filmu The Sound of Music, Džuli Endruz se vratila u velikom stilu i dočarala lik ozloglašene hroničarke.
Izvor: Vogue France
Fotografije iz naslovnog kolaža: LIAM DANIEL, NICK BRIGGS/NETFLIX