Najbolji grafički romani za odrasle
Iako je dugo vladala stigma da su stripovi samo za decu, što poneki i dalje smatraju, to uopšte nije tačno i tu postoji izobilje žanrova i autora koji se mogu dopasti prevashodno odrasloj publici. Grafički romani su stripovi sa naglašenim umetničkim detaljima i obično ozbiljnijim temama, koji i jesu namenjeni zrelijim čitaocima.
Nove preporuke za čitanje nikad nisu naodmet, a ukoliko niste znali odakle da uronite u svet grafičkih romana, imamo nekoliko sjajnih preporuka za vas. U narednim redovima pronaći ćete žanrovski različita, visoko ocenjena dela koja bi vam mogla biti interesantna. Naravno, ne zaboravite da ostanete bezbedni, tako da se raspitajte oko dostave na kućnu adresu i raznih aplikacija i onlajn servisa koji vam omogućavaju čitanje ovih dela.
Watchmen
Po mnogima, ovo je najbolji grafički roman svih vremena, a remek-delo Alana Mura dobilo je razne nagrade i priznanja. Radnja je smeštena u alternativnu stvarnost, u kojoj su se superheroji pojavili tokom 1940-ih i 1960-ih godina i izmenili istorijske događaje. SAD su ubedljivo pobedile u Vijetnamskom ratu, a afera „Votergejt“ nikad se nije desila, tako da je Ričard Nikson i dalje predsednik. Radnja istovremeno predstavlja omaž i dekonstrukciju superherojskog žanra i osoba koje imaju bilo koju vrstu doslovne i metaforičke moći. Možda ste čuli za uspešni istoimeni film iz 2009. godine, a trenutno je aktuelna i tv serija koja je smeštena 34 godine nakon originalnih dešavanja iz stripa.
The Sandman
Još jedno delo koje je dobilo visoke ocene i kritičara i čitalaca, a koje je takođe bilo jedno od retkih stripskih bestselera na listama Njujork Tajmsa. Radnja prati naslovnog Sendmena (Morfej ili San) i još šestoro Svevremenih: Smrt, Sudbina, Strast, Stihija, Sunovrat i Sumanutost. Žanrovski se može opisati kao mešavina horora, fantazije i mita, a ključni su prelepi crteži mnogih ilustratora koji su radili na serijalu. Scenarista je danas svetski priznat pisac Nil Gejmen, čija karijera je lansirana u orbitu ovim delom. Postoji deset kolekcija priča, ali i nekoliko dodatnih izdanja koji proširuju celokupnu mitologiju.
From Hell
Neki ipak smatraju ovo najboljim delom Alana Mura, a ono je definitivno samo za odrasle. To je novi način prikazivanja priče o Džeku Trboseku, ali ne u vidu klasičnog krimi trilera. Ono što se stavlja u fokus je sam grad London u to doba, sva prljavština i horori koji se u njemu skrivaju i nagoveštavaju čitav vek užasa. Priča se graniči sa nadrealnim, a detaljni crteži lako će vas uvući u priču i neće vam dati da podignete glavu dok ne okrenete i poslednju stranicu. Postoji i filmska adaptacija, koja samo delimično prati priču iz stripa.
The Incal
O delima Žana „Mebijusa“ Žiroa može se napisati poseban traktar, ali ovde ćemo se osvrnuti samo na jedno, ali vrlo vredno. Ono je posebno po tome što ga je stvorio zajedno sa čuvenim Alehandrom Hodorovskim. Priča prati detektiva Džona Difula, koji otkriva mitski predmet pod nazivom inkal, što ga dovodi u opasnost od nekih vrlo moćnih ljudi iz senke. Veruje se da je ovo jedna od najvećih inspiracija za film Peti element, a to i ne čudi, jer je i sam Žan Žiro radio na filmu sa Likom Besonom.
Blacksad
Da li vam priča o mačku koji rešava ubistvo druge mačke zvuči privlačno? Možda hoće ako vam kažemo da se sve to dešava u svetu antropomorfnih životinja, gde je svaki od likova prikazan kao životinja koja najbolje odgovara njegovoj ličnosti. Sve se odvija poput nekog starog noar filma vrhunske atmosfere, a dostupna su tri toma ovog grafičkog romana.
Bonus preporuke: Saga, Y:The Last Man, Maus, Ghost World, Blankets, V for Vendetta, Persepolis…
Izvor: Shortlist
Naslovni kolaž: DC/Dargaud/Humanoids