Zašto milenijalci toliko vole spisateljicu Sali Runi?
Današnju temu sa razlogom započinjemo književnim vremeplovom, kako bismo se prisetili Dž. D. Selindžera i njegovog kultnog dela The Catcher in the Rye, iz 1951. godine. Ovaj roman izazvao je toliku pažnju među mladom čitalačkom publikom, da su ga pročitali i oni koji prethodno nisu imali usađenu naviku. Svako ko je u dugom periodu od objavljivanja učinio isto, sadržaj među koricama doživeo je na svoj način, ali jedno je sigurno – nije bilo ravnodušnih. Ukoliko se pitate koja je veza između ovoga što ste pročitali i savremene autorke iz naslova, pažljivo čitajte ono što sledi. Možda ni ne slutite da ste na tragu dobrog zimskog štiva.
Irkinju Sali Runi mnogi nazivaju Selindžerom snepčet generacije, a publici se predstavila romanom Conversations with Friends (2017). Nedugo po objavljivanju, tinejdžeri su prepoznali kvalitet njenog rada, i izdvojila se u mnoštvu svojih kolega. Tajna je u načinu obraćanja koji je ličan i proživljen, što se oseća u svakoj rečenici, pa se mnogi u njima mogu prepoznati. Naravno, njeno pisanje krase i drugi kvaliteti, o kojima će tek biti reči.
Pored spomenutog dela, mlada spisateljica potpisuje i Normal People, po kojoj je snimljena hit serija, te Beautiful World Where Are You. Drugi navedeni naslov jedan je od najtraženijih među mladima, a glavne teme koje autorka u svom radu obrađuje jesu: nesigurnost, usamljenost, seks, prijateljstvo i digitalno hipersvesno doba. Posebno je, prema priznanju za novine De Volkskrant, okrenuta transformacionom potencijalu odnosa, koji mogu da preokrenu naš unutrašnji svet, odnos sa samim sobom ili doživljaj sveta koji nas okružuje.
Ona je posebna i po tome što prepoznaje ljudske probleme i sudbine, pa je tako odbila da objavi svoj roman u Izraelu, u znak solidarnosti sa palestinskim narodom. Postoje oni koji je, po uticaju, porede sa Gretom Gervig i Linom Danam, koje su nam takođe poznate iz umetničkih krugova.
O razlozima velike popularnosti Sali Runi nakon svega što smo spomenuli nema potrebe dalje diskutovati, a čitalačku zajednicu okupljaju visokoobrazovani likovi, i obrađivanje aktuelnih svetskih prilika. Cilj je da se prodrma ponekad učmala svest i razmisli o doprinosu koji možemo da pružimo. Naravno, nijedno delo ne može zadovoljiti ukus svih uživalaca, u ovom slučaju autorka se obraća onima koji osećaju teret svakodnevnice.
Kroz Normal People nedvosmisleno se provlači uloga politike, iako je štivo naizgled pitka ljubavna priča. Ipak, kada se zagrebe ispod površine na videlo izlaze razni problemi i njihovi uzroci, a jedan od njih je i klasna pripadnost. Glavni junak Konel oseća se inferiorno u odnosu na svoju devojku Merijen, iako pohađaju istu školu. Zanimljivo je da je u životu uvek moguć obrt, pa da od nedopadljive devojke procvetate u veoma zabavnu i atraktivnu, te od momka koga obožavaju u osrednjeg lika. Ovde bismo mogli istaći i veliki ulog preseljenja u drugi, veći grad, i pitanje da li je dobro preseći sve mostove sa prošlošću, ili ostati povezan sa korenima i starim vezama.
Postoji nešto što je zajedničko svim junacima iz pera ove dame, a to je individualnost u neprestanoj žudnji za intimnošću. U tome je upravo i paradoks današnjeg vremena, ali ohrabruje nadasve pozitivan ton i poruka da, iako ponekad izgubljeni, možemo krenuti u susret jedni drugima.
Izvor: Elle Nederland
Naslovna fotografija: MEGA / The Mega Agency / Profimedia