Zašto auto neće da se upali nakon obilne kiše: 9 mogućih problema i rešenje za njih
Ovih dana se suočavamo s kišovitim vremenom, kada naš automobil može da nam priredi razna neprijatna iznenađenja. Mnoge stvari mogu da pođu naopako, a jedna od njih je da auto uopšte neće da se upali.
U ovakvim slučajevima, uvek sumnjamo da je crko ili se ispraznio akumulator, međutim, ponekad je potrebno da uradimo detaljnu inspekciju vozila da bismo saznali ko je zaista glavni krivac, što naš automobil neće da se pokrene nakon ili za vreme kiše.
Akumulatori su dizajnirani da obezbede električni impuls za motor, koji ga pokreće. Oni su zbog toga praktično najvažnija komponenta našeg vozila. Bez aukumalotra, motor ne može da se pokrene, zbog čega vozači moraju da znaju kako da održavaju bateriju svog vozila i izbegnu njeno potpuno pražnjenje.
Zašto automobil neće da se upali nakon kiše?
Postoji nekoliko uobičajenih problema koje može izazvati kiša vašem automobilu.
Spor akumulator
Akumulator može imati lošije performanse kada su napolju niske temperature. Takvi vremenski uslovi mogu skratiti njegov životni vek. Dakle, razlog zašto se automobil sporo pali može biti činjenica da i akumulator sporo radi.
Istrošen akumulator
Ako je akumulator prazan nakon kiše, do toga je možda došlo jer je nedovoljno izolovana žica akumulatora bila izložena vlagi tokom vožnje na mokrom puta, zbog čega je oštećena.
Slabi terminali
Terminali akumulatora mogu da se olabave ili imaju previše rđe na sebi. To može izazvati prestanak funkcionisanja akumulatora, a samim tim i nemogućnost paljenja vozila.
Faličan starter
Starteru vašeg automobila je dodeljen zadatak da iskoristi kapacitet akumulatora. Evo kako je to moguće. Kada ubacite ključ i okrenete ga, starter bi trebalo da pokrene motor. On omogućava klipu da obezbedi usis koji uvlači mešavinu vazduha i goriva u cilindar. Kada starter ne radi kako treba, automobilu će trebati više vremena da se pokrene.
Stare ili mokre žice
Žice u starim automobilima postaju izložene opasnosti ako se ne zamene ili ne poprave na vreme, a ponekad one mogu dovesti do kratkog spoja ako vozite tokom padavina.
Loš alternator
Loš alternator neće obezbediti punjenje akumulatora, koji će morati da obezbedi napajanje farovima i svim ostalim dodacima i sistemima u automobilu. To će dovesti do brzog pražnjenja akumulatora. U zavisnosti od toga koliko je već bio pun i koliko je star, akumulator može da se isprazni za od nekoliko minuta do nekoliko sati.
Neispravan prekidač za paljenje
Kao i starter, prekidač za paljenje takođe može biti neispravan.
Neispravan solenoid
Neispravan solenoid može izazvati sporije pokretanje ili nemogućnost pokretanja automobila. Solenoid povezuje starter i akumulator.
Loša svećica
Tokom vožnje po mokrom putu, voda može doći do područja motora gde se nalazi svećica, a mala kap vode unutar poklopca zavojnice može sprečiti automobil da se pokrene.
Zaključak
Ovo su samo neki od mogućih kvarova koji mogu sprečiti vaš automobil da se upali. Kako biste izbegli ovaj problem, naš savet je da kad ste za volanom tokom kiše, ne vozite preterano brzo i izbegavate bare.
U slučaju da je problem u svećici, trebalo bi da skinite poklopac svećice i osušite ga ako je mokar, a onda pažljivo očistite svećicu pre nego što je zamenite.
Ako se automobil ne pali zbog akumulatora, probajte da ga napunite. Ako to ne daje rezultate, moraćete da ga zamenite novim.
Na kraju treba reći da ako se ne razumete u automobile, proces dijagnostikovanja problema ostavite auto-mehaničarima, koji će uz pomoć svog znanja i iskustva lakše identifikovati razlog što vaše vozilo neće da se upali.