Matematičar je izračunao koliko zaista vremena uštedimo ako vozimo brzo
Brza vožnja automobila je jedan od najčešćih uzroka saobraćajnih nezgoda. Mnogi voze brzo jer žure, a da li znate koliko tačno štedite vreme dok jurite automobilom.
Ako pogledate proračun matematičara Tonija Miluna, možda ćete shvatiti da nema razloga da jurite.
Toni Milun je na svojoj Linkedin stranici objavio post „Koliko vremena uštedimo ako vozimo brže?
Ako deonicu od 200 km vozimo brzinom od 130 km/h, preći ćemo je za 1 sat i 32 minuta. Ako ubrzamo do 140 km/h, uštedećemo samo šest minuta i preći ćemo je za 1 sat i 26 minuta. Da li je vredno jurnjave niz put?”, pita se Milun u svom postu.
Dao je i objašnjenje.
„Da zaključim: ako vozimo 50% brže, ne štedimo 50% vremena.
Evo objašnjenja. Ne znam za vas, ali ja volim ovaj deo fizike – kinematiku. Sećate se te formule v=s/t? Za mnoge je to bila prva formula iz fizike sa kojom su se susreli, a ona kaže da je brzina (v) jednaka odnosu pređenog puta (s) i vremena (t).
Brzina i vreme su obrnuto proporcionalni, tj. sa konstantnim pređenim putem (s), veća brzina (v) znači manje utrošenog vremena (t). Dakle, procenti promena nisu jednaki.
Ako volite procente, pogledajte tabelu i biće vam jasno. Ako baš niste ljubitelj procenata, verujte mi na reč – jurnjava se baš i ne isplati“, objasnio je Milun, a prenosi Index.hr.
Sve je ilustrovao i tabelom. Ako vozite 10 posto brže, uštedite 9,1 posto svog vremena. Ako vozite 100 posto brže, uštedite 50 posto svog vremena.
U svakom slučaju, nekoliko sati jurnjave za automobilom brzinama većim od dozvoljene često znači da ćete na odredište stići nekoliko desetina minuta ranije nego da ste vozili normalnom brzinom.