Od danas su obavezne zimske gume, ali policija ne može da vas kazni ako ih nemate – evo i zašto
Zakon o saobraćaju nalaže da vozila na srpskim putevima u periodu od 1. novembra do 1. aprila moraju imati zimske gume. Međutim, policija danas i narednih dana ne može da vas kazni čak i ako na svojim vozilima i dalje imate letnje gume.
Autor: Vlada Živanović
Mnogi mediji 1. novembra sakupe klikove na naslovima kojima maltene prete vozačima kaznama od 6.000 (za fizička lica) do čak 800.000 dinara (za pravna lica) ukoliko od danas nemaju na svojim vozilima zimske gume.
To ipak nije u potpunosti tačno jer u zakonu postoji čuvena začkoljica koja vozačima omogućava da zimske gume ne moraju da stave pre nego što dnevna temperatura padne ispod sedam stepeni Celzijusa.
Ali, krenimo redom da razjasnimo ovu dilemu – jednom za svagda. U Zakonu u saobraćaju navodi se da: „Zimska oprema motornih vozila podrazumeva pneumatike (gume) za zimsku upotrebu, lance, odnosno druge uređaje za povećanje trakcije na najmanje dva pogonska točka, u periodu od 1. novembra do 1. aprila, ukoliko se zbog vremenskih prilika na kolovozu nalaze sneg, led ili poledica“.
Ključni deo ove zakonske odredbe nalazi se ustvari na kraju formulacije, gde se jasno navodi da je zimska oprema obavezna samo „ukoliko se zbog vremenskih prilika na kolovozu nalaze sneg, led ili poledica“.
U zakonu se dalje objašnjava da se nepostojanje zimske opreme na vozilu smatra tehničkim nedostatkom, za šta su predviđene kazne od 6.000 do 20.000 dinara za fizička, odnosno od 100.000 do 800.000 za pravna lica. Dalje se navodi i kolika minimalna debljina šare mora biti na zimskom pneumatiku za različite tipove vozila i tako redom…
E sad, svaki vozač se pita – a šta ako prepodne nemam zimske gume kada krenem po suncu na posao, a popodne počnu padavine, pa policija zato može da me kazni.
Zakonodavac je, naravno, predvideo rešenje i za ove dileme, pošto je opšte pravno pravilo u donošenju saobraćajnih propisa da se onima na koje će se odnositi ništa ne ostavlja da slobodno ili široko tumače, kao što to može biti slučaj sa drugim pravnim propisima.
Tako regulativu o zimskim gumama bliže tumači niži akt koji se zove „Pravilnik o podeli motornih i priključnih vozila i tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju na putevima Srbije“. Ovaj pravilnik je ključna referenca i za MUP Srbije u kažnjavanju vozača koji u zimskim uslovima nemaju tehnički ispravna vozila.
Sada se vraćamo na pomenutu dilemu – a šta ako odjednom krenu padavine, a ja nemam zimske gume. Iako je skoro nemoguće da desi da prepodne bude 20 stepeni Celzijusa, a popodne krene poledica sa snegom – pomenuti Pravilnik je otklonio i ovu dilemu.
Zimske gume su na osnovu ovog Pravilnika obavezne kada su padavine, a temperatura iznosi manje od sedam stepeni Celzijusa. Ovim tumačenjem se vodi ne samo srpska, nego i policije širom sveta, te vozače upozoravaju na obaveznost zimske opreme kada dnevne temperature počnu da ne prelaze sedam stepeni.
Temperatura od sedam stepeni Celzijusa uzeta je kao referenca iz praktičnog razloga – proizvođači zimskih guma ne preporučuju da se one voze na višim, nego isključivo na nižim temperaturama od sedam stepeni. Svojstva zimskih guma na višim temperaturama su takva sa smanjuju upravljivost vozila i nepravilno ih habaju (zimske gume se više troše ako se voze na višim temperaturama).
Zbog svega navedenog, sedam stepeni Celzijusa se smatra granicom između zimskih i letnjih guma. U praksi, ako dnevne temperature prelaze sedam stepeni – teško da može uveče doći do poledice i snega. Ali, ako dnevna temperatura počne da ne prelazi sedam stepeni – već tada je na prevojima, mostovima i drugim otvorenim prostorima moguće formiranje tanke i teško vidljive poledice (na kojoj zimska guma može čak sačuvati život vozaču).
Ako prerano stavite zimske gume – one će se brže habati, a upravljivost vašeg automobila biće slabija, što takođe može uticati na bezbednost u saobraćaju. Ako ih prekasno stavite – rizikujete da proklizate na prvoj poledici i ugrozite život sebi i drugim vozačima.
Šta je onda praktičan savet – kada zapravo treba staviti zimske gume? Ukoliko ne planirate da idete u planinske predele, najbolje je da sačekate da najviša dnevna temperatura prestane da prelazi 10 stepeni Celzijusa. Kada vidite da se pravo jesenje vreme ustalilo i da će tempratura krenuti ozbilno da pada, tada je pravi momenat za odlazak kod vulkanizera i zamene guma.
Ovih dana su u vulkanizerskim radnjama inače velike gužve zato što kompanije gledaju da na službenim vozilima već 1. novembra stave zimske gume, ne želeći da razikuju kaznu koja može ići do 800.000 dinara.
Za vaš privatni automobil u praksi nema žurbe. Pratite dugoročnu prognozu i kada vidite da živa u termometru neće više ići daleko iznad 10 stepeni Celzijusa – zakažite promenu guma.
Stručnjaci savetuju i da ne štedite novac, da zamenu guma ne obavljate sami, nego da odete kod vulkanizera koji će vam tom prilikom i balansirati točkove.