Evropska unija konačno donela odluku da uvede univerzalne punjače za telefone i druge uređaje
Zajednički punjač za mobilne uređaje biće uveden 2024. godine nakon što su članovi Evropskog parlamenta velikom većinom glasali za ukidanje alternativnih metoda punjenja.
Do kraja 2024. svi mali i srednji prenosivi elektronski uređaji koji se prodaju u EU moraju biti opremljeni USB-C priključcima za punjenje. Ovo uključuje mobilne i pametne telefone, tablete, kamere, slušalice, kao i ručne konzole za video igre.
To znači da prema novim pravilima potrošačima više neće biti potreban drugi punjač, jer će moći da koriste samo jedan punjač za sve svoje proizvode.
„Zajednički punjač će konačno postati stvarnost u Evropi“, rekao je u utorak Aleks Agijus Saliba, poslanik u Evropskom parlamentu i dodao: „Na ova pravila smo čekali više od deset godina, ali sadašnje mnoštvo punjača konačno možemo ostaviti u prošlosti.“
„Ovaj zakon omogućava razvoj inovativnih rešenja za punjenje u budućnosti i koristiće svima – od frustriranih potrošača do naše životne sredine. Ovo su teška vremena, ali pokazali smo da EU nije ostala bez ideja ili rešenja za poboljšanje života miliona ljudi u Evropi“, dodao je on.
Čelnici EU u Briselu kaže da je novi zakon dobar i za potrošače i za životnu sredinu, jer će pomoći u smanjenju otpada smanjenjem broja neiskorišćenih kablova.
Takođe će postojati mogućnost izbora kupovine uređaja sa ili bez kabla za punjenje.
Već godinama se proizvođači elektronskih uređaja odupiru pritisku EU da standardizuje tehnologije punjenja. Današnja odluka će uticati na sve kompanije u industriji, ali najviše na Apple.
„U suštini, kada su pametni telefoni u pitanju, Apple je taj koji pravi različite punjače od ostalih“, rekao je Agijus Saliba za Euronews i dodao: „Ako želi da prodaje svoje proizvode na jedinstvenom evropskom tržištu, i Apple će morati da se pridržava standarda USB-C od 2024.“
Tehnološki gigant je ranije kritikovao predlog zajedničkog punjača s izgovorom da on ne ohrabruje inovacije.
Zakon će sada morati da odobri Savet EU, nakon čega će zemlje članice imati rok do kraja 2024. da primene novi propis.
Izvor: Euronews
Naslovna fotografija: Daniel Krason / Shutterstock