Izmišljene su naočare koje leče kratkovidost, ali nisu baš povoljne
Procenjuje se da je trenutno više od četvrtine svetske populacije kratkovido. To je neprijatnost koju većina ljudi rešava sa naočarima ili kontaktnim sočivima, dok je drugi leče operacijom. Verovali ili ne, odnedavno su u prodaji naočare koje ne samo što pomažu kratkovidim osobama da bolje vide već i navodno leče njihovu miopiju.
U najčešćem obliku kratkovidosti, rastojanje između rožnjače i mrežnjače, poznato i kao aksijalna dužina, duže je od normalnog, što menja očnu jabučicu u ovalni oblik i prisiljava mrežnjaču da se više fokusira na objekte koji su im bliži. Nepotrebno je reći da ovo napreže oči, ali i slabi vid na daljinu.
„Kubota naočare“ kompanije Kubota Pharmaceutical imaju za cilj da preokrenu neke od efekata kratkovidosti korišćenjem LED svetla za projektovanje geometrijskih slika malo ispred rožnjače. Ovo iskrivljeno rastojanje trenira oko da se vrati na kraću aksijalnu dužinu.
Zanimljivo je da naočare nisu bile originalni oblik ovog proizvoda, piše Nikkei Asia. On je prvobitno dizajniran kao ploča ispred koje su kratkovide osobe morale da sede dva sata da bi imali bilo kakav efekat od nje. Kada su tokom testiranja proizvoda otkrili da ljudimo ta veoma teško pada, njegovi kreatori su odlučili da od istih materijala naprave kacige, a na kraju i naočare.
Kubota Vision Provides Update on Kubota Glasses – Wearable Device for Myopia Controlhttps://t.co/g3o14bXYpd pic.twitter.com/iLMDkqYzph
— Ryo Kubota, MD, PhD (@DrRyo) January 5, 2021
Ova transformacija učinila je proizvod jednostavnijim za upotrebu, a sada ga mogu koristiti i deca, koja verovatno ne bi imala strpljenja da 2 sata sede i gledaju kroz providnu ploču.
„Kubota naočare“ se nalazi u prodaji u ograničenom obimu i to samo u Japanu. Kompanija Kubota Pharmaceutical namerava da uskoro proširi njihovu dostupnost i na druge delove Azije, a već je podnela registraciju američkoj Upravi za hranu i lekove. SoraNevs24 izveštava da su naočare takođe odobrene kao medicinski uređaj na Tajvanu.
Trenutno je u prodaji samo 20 pari, a distribuiraju ih svega četiri optičarske radnje u Japanu. Njihova cena iznosi 5.707 dolara, što nije zanemarljiv iznos budući da se praktično radi o prototipu, koji još nije dovoljno testiran.
S obzirom na ovu činjenicu, potrošači se verovatno neće utrkivati da nabave svoj par, ali kompanija Kubota Pharmaceutical je razmišljala i o tome, pa je odlučila da u garanciji obeća povraćaj novca u slučaju da naočare ne izleče kratkovidost njihovog kupca.
Izvor: Design Taxi
Naslovna fotografija: