Obratite pažnju, na ove načine vam internet prevarama skidaju pare sa kartice
Kao što pazite kad hodate ulicom, da ne ugazite u nešto što psi i njihovi vlasnici ostavljaju za sobom, tako morate biti i oprazni na kakve sajtove odlazite, sa kojih kupujete i gde ostavljate podatke. Mnogi upozoravaju na prvenstveno proveru verodostojnosti oglasa koji privlače povoljnu online kupovinu.
Na društvenim mrežama sve češće se pojavljuju oglasi koji zlonamerno upućuju potencijalne kupce na navodno povoljnu kupovinu razne brendirane odeće i obuće, sa natpisima kao što su – “HOT SALE”, “80% OFF”, “Discount Sale” i slično.
Otvaranjem sajta na takvim oglasima od korisnika se traži unos ličnih podataka za registraciju, a nakon izbora plaćanja otvara se stranica s početnim slovima “http” , umesto “https”.
Reč je o lažnim stranicama koje služe za prikupljanje i krađu ličnih podataka i podataka o kartici, a artikle koju mislite da ste naručili, na kraju ne dobijete. Na taj način otuđeni podaci korisnika mogu od strane lopova da se koriste za plaćanje na drugim mestima na netu, pri čemu korisnici tek naknadno uočavaju da su njihovi računi korišćeni za transakcije koje oni nisu izvršili.
Iz komapnija koje se bave zaštitom kupaca upozoravaju da pri online kupovini obavezno obratite na ove detalje:
sami upisujte web adresu prodajnog mesta;
nikada na web adresu prodajnog mesta ne dolaze putem linkova sa stranica društvenih mreža ili putem sličnih poruka;
pre unošenja podataka o kartici proverite da li postoji internet adresa koja počinje sa “https”, kao u već navedenom primeru;
klikom na sličicu katanca proverite da li pripada URL adresa prodajnom mestu.
Na taj način korisnici će izbeći troškove za transakcije koje nisu izvršili.
Naslovna fotografija: rupixen.com on Unsplash