Pored šokantnih rezultata, naše navijače je još nešto iznenadilo na stadionu u Kataru
Ako nehajno pratite stvari oko Svetskog prvenstva i fokusirani ste samo na fudbal, možda vam je promaklo, ili ste načuli a niste pridodavali pažnju, da su stadioni u Kataru klimatzovani, iako su otvoreni.
Prvi put u istoriji Svetsko prvenstvo se održava zimi zbog vruće klime u bliskoistočnoj zemlji kao što je Katar. U junu i julu, tipičnom periodu za turnir, prosečne temperature u Kataru su suludih 42 stepena celzijusa, pa je turnir pomeren na novembar i decembar, što je naljutilo gotovo celu fudbalsku javnost širom sveta.
Međutim, i pored toga što je u Kataru zahladilo, temperature idu i do 30 podeoka celizijusa, tako da su uvedene mere koje dodatno rashlađuju stadione i igrače, a to su klime. Upumpava se hladan vazduh zahvaljajući mlaznicama što na terenu tako i na tribinama. Tehnologija hlađenja, koja podrazumeva korišćenje solarne energije, razvijena je uz pomoć katarskog univerziteta.
Jedna od naših navijačica je okačila video posle utakmice sa Kamerunom, gde je ipak pored uzbudljive utakmice, glavni utisak bio koliko je ustvari hladno na stadionu.
“Mi smo se zaledili na stadionu iako je potpuno otvoren. Sistemi za rashlađivanje rade savršeno. Bukvalno smo se smrzli na više od 30 stepeni” ispričala je devojka na svom Tiktok nalogu.
Međutim, bez obzira na efikasnot, stručnjaci širom sveta upozoravaju da ovo uopšte nije dobra ideja i da je ovo samo još jedan problem u nizu koji prati organizaciju u Kataru, od navodnog podmićivanja do prijavljenih kršenja ljudskih prava.
Zemlja domaćin obećava da su AC sistemi koji se sada koriste na sedam od osam stadiona Svetskog prvenstva izgrađeni imajući na umu održivost, kao i da će klima uređaji na otvorenom crpiti energiju iz solarnih panela i ispuštati hladan vazduh samo na delove stadiona kojima je to najpotrebnije, na sedišta i teren.
Ipak stručnjaci sumnjaju da bi sistemi naizmenične struje na otvorenim stadionima ikada mogli biti održivi. Šeli Miler, profesorka sa Univerziteta u Mičigenu, koja je proučavala sisteme za hlađenje i klimatizaciju, kaže da je klimatizacija glavni izvor globalnih emisija gasova staklene bašte. “Iz energetske perspektive, to je prilično loša ideja“, kaže Miler, jer veliki deo hladnog vazduha beži u otvoreno okruženje. „Postoji razlog zašto zatvaramo prozore kada pokrećemo klima uređaje”.
Naslovna fotografija: EPA-EFE/Rolex dela Pena