Proizvodi koji ne bi postojali da nije bilo putovanja u svemir
Rapidan tehnološki napredak je omogućio čovečanstvu da se sredinom prošlog veka prvi put vine u svemir. Rusi su prvi poslali čoveka van Zemljine orbite, Amerikanci su prvi hodali na Mesecu, a u međuvremenu su i mnoge druge zemlje lansirale svoje satelite u svemir, uključujući i Kinu, Indiju i Veliku Britaniju.
Putovanja u svemir nisu, međutim, značajna samo zbog prometejskih napora pojedinaca i organizacija u istraživanju vasione, već i zbog inovacija od kojih su kasnije i obični ljudi imali koristi. U narednim redovima ćemo vam otkriti koji sve proizvodi možda nikada ne bi ugledali svetlost dana da nije bilo putovanja u svemir.
Patike sa vazdušnim đonom
Vazdušni đon, koji je proslavio Air Max model patika brenda Nike, bazira se na istoj tehnologiji korišćenoj u stvaranju svemirskih odela.
Anti–scratch stakla za naočare
Proizvođač naočara Foster-Grant je 1983. dobio licencu od organizacije NASA za upotrebu njihove zaštitne tehnologije, korišćene na kacigama astronauta. To je omogućilo ovoj kompaniji da napravi naočare sa staklima koja se ne grebu.
Bežične slušalice
Logično je da bestežinsko stanje i kablovi nisu dobra kombinacija. Iz tog razloga su inženjeri kompanije Pacific Plantronics osmislili tehnologiju za bežične slušalice, što je omogućilo astronautima nesmetano kretanje u letelici dok ih imaju u ušima.
Mini usisivač dustbuster
Kompanija Black & Decker i organizacija NASA su sarađivale na stvaranju mašine korišćene za skupljanje uzoraka sa površine Meseca. Black & Decker je kasnije istu tehnologiju iskoristio za svoj ručni mini usisivač, popularni Dustbuster.
Memorijska pena
Memorijska pena, od koje se danas prave dušeci i jastuci, prvi put je korišćena na sedištima svemirskih letelica.
Kompjuterski miš
Dag Engelbart je bio istraživač univerziteta Stenford koji je početkom ’60-ih izmislio uređaj nalik modernom kompjuterskom mišu, koji je organizacija NASA koristila za potrebe svog svemirskog programa.
Izvor: Bright Side