Udar na privatnost: Policija od Gugla zatražila podatke o svim korisnicima koji su gledali određene videozapise na Jutjubu
Ako ste gledali određene videozapise ili prenose uživo na Jutjubu, možda se i vaše ime našlo na listi osoba koje je zatražila policija.
S internetom je, to je svima jasno, gotovo pa u potpunosti nestala privatnost ljudi. Mnogi su se za to pobrinuli sami objavljivanjem brojnih detalja iz svojih života na društvenim mrežama i različitim platformama, dok u drugim slučajevima uvek neko prati šta radite na mreži, gde „surfujete“, šta pretražujete i slično. Međutim, dok se takve stvari najčešće prate u svrhu oglašavanja, odnosno kako bi vam se prikazali personalizovani oglasi koji bi mogli da vam budu zanimljivi, informacije koje su ove nedelje objavili mediji čine se prilično zabrinjavajućima, prenosi Zimo.
Novinari Forbsa dobili su pristup dokumentima jedne istrage koji nisu za javnost, a u njima se spominje način na koji je policija pratila osobu koja je osumnjičena za pranje novca putem kriptovaluta. Prikriveni federalni agenti putem interneta su komunicirali s tom osobom koja na mreži koristi korisničko ime “elonmuskwhm” te su mu poslali jedan video na Jutjubu oko načina mapiranja putem dronova i korišćenjem softvera za proširenu stvarnost.
Cilj agenata bio je da, nakon što osumnjičenom pošalju taj video, jednostavno od Gugla zatraže podatke o osobi koja ga ja pregledala poput imena, adrese, telefonskog broja i ostalih aktivnosti. Osim ličnih podataka povezanih s Guglom, policija je od te kompanije zatražila i IP adrese osoba koje su pregledale video.
Meutim, problem je što je taj video bio javno dostupan na Jutjubu te je pregledan oko 30.000 puta. Federalni agenti od Gugla su zatražili da im preda podatke o svim osobama koje su pregledale video od 1. do 8. januara prošle godine. Iako se ne spominje o kolikom je broju osoba reč, jasno je da je reč o velikom broju te bi se, da nisu ni krivi, ni dužni, njihova imena mogla naći na policijskom spisku potencijalnih kriminalaca.
Prema podacima kojih su se dokopali novinari Forbsa, sud je odobrio takav nalog za praćenje, a od Gugla su zatražili da se slučaj zadrži u tajnosti, ali nije poznato šta je Gugl napravio, odnosno jesu li agentima zaista dali sve podatke koje su tražili. U Forbsu je spomenut još jedan slučaj u kojem su federalni agenti od Gugla zatražili da im preda listu profila koji su gledali ili imali interakciju s osam prenosa uživo na Jutjubu, a jedan od profila na kom je objavljen prenos uživo ima više od 130.000 pretplatnika.
Iz Gugla su na medijske upite odgovorili kako prate “rigorozan proces” zaštite privatnosti korisnika, ali uprkos tome stručnjaci za privatnost strahuju kako vladine agencije i policija mogu da iskoriste situaciju i svoju moć kako bi se dokopali osetljivih informacija o ljudima, a koji nisu napravili ništa ilegalno. Kako je objasnio Džon Dejvison iz Electronic Privacy Information Centera, sve što radimo na mreži i gledamo na platformama za videozapise o nama otkriva osetljive informacije, o našim političkim stavovima, religijskim uverenjima i slično te se nada kako policija neće dobiti pristup takvim informacijama, osim ako za to ne postoji opravdan razlog, piše Engadget.