3 najbolje sobne jesenje biljke i saveti kako da ih negujete
Kada zahladi i noći postanu duže, mnogi od nas počinju da provode više vremena kod kuće. U isto vreme, prirodno žudimo za umirujućim uticajem prirode i otvorenog prostora.
Unos sobnih biljaka u vaš dom je odličan način da dodate prirodni element koji stvara opuštajuću atmosferu. Takođe se uklapa u trend unutrašnjeg dekora koji donosi prirodu unutra i prelepo će naglasiti prirodnu lepotu vaših drvenih podova.
Međutim, ako ste novi u brizi o sobnim biljkama, malo svetlosti i suve prostorije sa centralnim grejanjem mogu otežati njihovu negu. Stoga je najbolje odabrati biljke koje su jednostavne za održavanje i koje će se dobro prilagoditi uslovima jeseni i zime.
U ovom tekstu, izdvojili smo tri najbolje sobne biljaka za jesen i zimu, zajedno sa korisnim savetima o tome kako da ih negujete.
Ciklama
Iako se tokom leta uzgajaju i napolju, sobne ciklame (Cyclamen persicum) su popularne sobne biljke za jesen zbog svojih velikih, upečatljivih cvetova i listova u obliku srca. Odlično uspevaju na hladnom mestu s puno prirodnog svetla, ali izbegavajte da ih izlažete direktnoj sunčevoj svetlosti.
Važno je ne preterivati s zalivanjem ciklama kako biste izbegli truljenje, pa uvek vodite računa da zalivate biljke s dna. Kada se supstrat osuši, jednostavno stavite saksiju u plitku posudu s vodom na sat vremena, dopuštajući biljci da apsorbuje ono što joj je potrebno.
Ciklame mogu imati cvetove s čipkastim ili običnim ivicama i dolaze u različitim nijansama crvene, roze i bele boje. Ako kupujete ciklame u vrtu, potražite one s mnogo pupoljaka i trebalo bi da imate cvetove najmanje šest nedelja, ako pažljivo uklonite sve uvele ili mrtve cvetove.
Vaša ciklama će ponovo cvetati sledeće jeseni ako joj omogućite period mirovanja s smanjenim zalivanjem nakon što završi s cvetanjem.
Amarilis
Amarilis ili Hippeastrum su jedne od najdramatičnijih sobnih biljaka, donoseći veličanstvenu dozu boje u vaš dom. Cveće amarilisa uzgaja se iz lukovica i može trajati do dva nedelje kao rezano cveće, stvarajući upečatljiv aranžman za vaš dom.
Sadnja lukovica u saksijama je lak način da obogatite svoj dom jesenjim bojama, kao i divna ideja za poklon tokom praznika. Jednostavno posadite lukovicu u tešku saksiju napunjenu kvalitetnim zemljanim supstratom, tako da oko jedne trećine lukovice bude iznad nivoa zemlje. Postavite lukovicu na svetlu, indirektnoj svetlosti i povremeno je zalivajte dok ne primetite oko 5 cm rasta. Nakon toga, redovno je zalivajte, dodajući đubrivo za paradajz kako biste podstakli obilje raskošnog cvetanja.
Oko 6-10 nedelja nakon sadnje, vaše lukovice će početi da cvetaju i možda ćete morati da koristite štapić kako biste dodatno poduprli cvetove. Povremeno okretanje saksije pomoći će da amarilis raste ravno.
Kada završe s cvetanjem, amarilis će prirodno uvenuti, a možete jednostavno sačuvati lukovice za sadnju sledeće jeseni.
Kaktusi i sukulenti
Ako niste previše sigurni u brigu o sobnim biljkama, kaktusi i sukulenti su odličan način da unesete jednostavno zelene biljke u svoj dom. Široka paleta oblika i boja dobro se kombinuje s drugim sobnim biljkama kako bi se stvorila očaravajuća scena koja naglašava tople tonove poda od hrasta.
Različite vrste imaju različite potrebe, pa će neki odmarati zimi i cvetati na proleće, dok će drugi cvetati na jesen nakon letnjeg perioda odmora.
Većina kaktusa i sukulenata će rado stajati na svetlom, sunčanom prozoru tokom cele godine, ali neke vrste koje rastu u šumama, poput božićnog kaktusa (Schlumbergera), treba čuvati dalje od direktne svetlosti.
Suvi vazduh uzrokovan centralnim grejanjem obično nije problem za ove biljke sve dok im obezbedite dovoljno vode da sprečite da se osuše. Kaktusi koji cvetaju leti mogu se ostaviti bez zalivanja tokom jeseni i zime ako su u hladnijoj prostoriji, ali bilo koje biljke koje cvetaju zimi će trebati redovno zalivanje tokom zime. Uverite se da je supstrat potpuno suv pre zalivanja, a idealno je koristiti mlaku kišnicu umesto vodovodne, kako biste sprečili nakupljanje minerala u zemljištu—takođe je odličan način da „reciklirate“ vodu umesto da koristite svežu iz česme!
Napomena za vlasnike ljubimaca…
Nažalost, osim određenih sukulenata, sve ove sobne biljke su toksične za mačke i pse ako pojedu lišće, stabljike, lukovice ili gomolje. Dakle, ako imate ljubimce, možda ćete želeti da ne unosite ove biljke u svoj dom ili da ih čuvate van domašaja. Dobre alternative za sobne biljke prijateljske prema ljubimcima uključuju biljku pauka, palme i paprati.
Kako negovati sobne biljke
Redovno zalivanje i pristup svetlosti pomoći će da vaše sobne biljke izgledaju zdravo tokom hladnijih meseci. Evo nekoliko vrhunskih saveta kako negovati sobne biljke:
Pažljivo zalivajte
Iako su uslovi u zatvorenom dobri za većinu sobnih biljaka, niske svetlosne vrednosti znače da će mnoge biljke rasti manje tokom jeseni i zime, pa će im biti potrebno i manje vode. Biljkama ne prija da stoje u vodi, pa ako su vaše saksije u zaštitnim posudama, proverite ih 10 minuta nakon zalivanja kako biste oduzeli višak vode.
Proverite temperature
Sobne biljke obično ne vole previše vrućinu ili hladnoću, pa treba da pronađete prijatnu sredinu za njih. Izbegavajte stavljanje biljaka blizu vrućih radijatora ili na hladne prozorske daske iza zavesa, i trudite se da ih čuvate dalje od promaje.
Vlažnost je važna
Kada uključite centralno grejanje u jesen, vazduh može postati veoma suv, što može biti problem za neke biljke. Ako imate biljke poput paprati, kalateja i orhideja, stavljanje njihovih saksija na plitku posudu s vlažnim kamenčićima pomoći će da se poveća vlažnost u vazduhu oko njih.
Više svetla
Većina sobnih biljaka ne voli direktnu sunčevu svetlost i najbolje uspeva u prostorijama s indirektnim svetlom. Ali, prirodni nivo svetlosti opada tokom jeseni i zime, pa ćete možda morati da premestite neke biljke na svetlije mesto kako biste im pomogli da prebrode do proleća.
Dodavanje sobnih biljaka u vaš dom donosi deo prirode u vaš prostor tokom jeseni i zime, kao i dopunjuje prirodnu lepotu vaših drvenih podova.