Afričke ljubičice, vodič za održavanje: Sigurno grešite sa izborom saksije
Afričke ljubičice ne bi trebalo da budu biljke za jednokratnu upotrebu – evo kako da ih održite živim, piše sajt The Spruce.
“Veliki sam obožavalac afričkih ljubičica. Kada sam prvi put saznao nešto o njima, uvek sam mislio da su zahtevne biljke koje kupujete samo zbog njihovih divnih cvetova. Jednom kada cvetovi opadnu, pa, jednostavno ih bacite. U poslednjoj godini, saznao sam da će cvetati obilno tokom cele godine ako im pružite sve odgovarajuće uslove. Šta je potrebno da ih održite živim i cvetnim?”
Stručnjak za sobne biljke Dari Čeng, autor knjige “The New Plant Parent” i tvorac House Plant Journal, deli svoje profesionalne savete o tome kako da održite svoje afričke ljubičice u sjajnom stanju!
Kako gajiti i brinuti se o afričkim ljubičicama
Sve se svodi na svetlost
Osvetljenje je najdelikatnija stvar kada je reč o uzgajanju afričkih ljubičica. Potrebna im je jaka svetlost da bi cvetale, ali ne podnose vruće, direktno sunce. Kako možete saznati da li vaše biljke dobijaju dovoljno ili previše sunčeve svetlosti? Ako primetite da su listovi veoma tamno zelene boje, a stabljike su dugačke, to znači da ne dobijaju dovoljno svetlosti. Ako su listovi svetliji ili imaju izbeljene/belkaste tačke, to znači da dobijaju previše.
“Ne procenjujte uspeh sa ovim biljkama samo na osnovu toga koliko cvetaju”, kaže Čeng, “Ja crpim radost iz celokupne biljke, ali ako želite maksimalan broj cvetova, biljka će morati biti direktno na prozorskoj dasci vašeg najvećeg, najsvetlijeg prozora – minimum dva ili tri sata dnevno direktnog sunca.”
Ako nemate odgovarajuće prirodno svetlo, nema brige! “Lično nemam prozore koji mi pružaju dva do tri sata direktnog sunca”, objašnjava Čeng. “Koristim snažno svetlo za rast udaljeno oko jednog metra 14 sati dnevno.” Ako koristite svetla za rast, pobrinite se da biljkama pružite barem osam sati tame. To im pomaže da proizvode cvetove.
Pravilno ih zalivajte
Afričke ljubičice preferiraju umereno vlažno zemljište. “Treba da pratite da zemlja postane gotovo napola suva pre obilnog zalivanja”, kaže Čeng. “Izbegavajte da zemlja postane potpuno suva, ali nemojte ni zalivati da zemlja bude stalno natopljena.”
Proverite da li je voda sobne temperature pre nego što zalijete biljke kako biste izbegli šokiranje korena.
Još jedan savet je da pustite vodu iz slavine da stoji preko noći. To će osigurati da hlor ispari i da voda nije previše hladna pre zalivanja. Ovaj metod je takođe pogodan za sve druge sobne biljke.
Neki entuzijasti preporučuju da nikada ne natapate lišće afričkih ljubičica. To je delimično zato što je lišće osetljivo na truljenje ako se čuva u visokoj vlažnosti.
Stoga se često savetuje da biljke zalivate sa donje strane kako biste izbegli višak vode na lišću. Sve dok koristite uski zalivni lonac za direktno zalivanje u zemlji i biljka ima odličnu cirkulaciju vazduha, lišće će biti u redu.
Hranite ih
Svim biljkama treba hrana da bi napredovale, a đubrenje vaših afričkih ljubičica pomoći će im da cvetaju. Čeng kaže da korišćenje đubriva sa većim sadržajem fosfora (P) generalno podstiče cvetanje.
“Odnosi đubriva se navode kao azot, fosfor i kalijum. Đubrivo sa većim sadržajem P imaće odnos u razmeri 1-2-1 ili čak 1-3-1, na primer, ili 8-14-9”, objašnjava Čeng. “Odnosi ne moraju da budu tačni.” Sve dok je srednji broj najveći, to će ukazivati na to da đubrivo ima veći nivo fosfora.
Pravilno presađujte
Afričkim ljubičicama odgovara mala saksija. Saksija bi trebalo da bude samo otprilike jedna trećina do polovine prečnika biljke. Na primer, ako je vaša biljka široka od 10 cm, saksija treba biti široka samo pet. Odgovarajuća veličina saksije će podstaći cvetanje.
Ne sadite ni previše duboko. Pliće saksije su bolje za drenažu i aeraciju korena.
Na kraju, biljku presađujte samo jednom godišnje u sveže zemljište i koristite mešavinu zemljišta za afričke ljubičice ili dobro drenirajuće univerzalno zemljište za saksije.