Da li bi baštu trebalo zalivati ujutru ili uveče?
Postoje različita mišljenja među baštovanima o tome da li je bolje biljke zalivati ujutru ili uveče, a neki se kunu u zalivanje toplom vodom. Novinar portala N1 Slovenija razgovarao je sa stručnjakinjom za uzgoj povrća koja kaže kako je tačan odgovor samo jedan.
Majski dani doneli su i kišovito vreme pa obilno zalivanje bašte još nije bilo neophodno. Ali kako postaje toplije i suvlje, vlasnici kuća s baštom pitaju se kada je najbolje da je zalivaju.
Ujutru ili uveče?
“Nema tu rasprave i ne radi se o tome da svaki baštovan ima svoj način. Svakako je bolje baštu zalivati ujutru nego uveče“, objašnjava za N1 Slovenija Miša Pušenjak, stručnjakinja za povrtarstvo i poljoprivredu s Poljoprivredno-šumarskog instituta u Mariboru.
“Ujutru se zemlja hladi, hladi se i voda (ako se drži u posudama), što znači manji šok za zemlju i za biljke”, dodaje ona.
„Efikasnije je jutarnje zalivanje jer biljka od jutra do podneva upija hranjive materije iz zemlje (moramo voditi računa o suncu), a poslepodne ih sintetizuje“, kaže Pušenjak.
“Biljke nikako ne smeni da zalivamo danju, čak i ako uvenu. Ako ih u to vreme prskate ili zalivate biljke hladnom vodom, može biti kobno, a i opeći ćete lišće ako ga prskate hladnom vodom po vrućem danu“, kaže Pušenjak, dodajući i da su vlažne biljke osetljivije na bolesti i štetočine.
Miša Pušenjak ističe da je zalivanje kap na kap puno bolje za biljke nego zalivanje kantom za zalivanje.
Ako ćemo biljke ipak zalivati uveče, vodu mora da bude odgovarajuće temperature, savetuje stručnjakinja. „Ako imamo bunar ili drugi izvor hladne vode, preko dana ga ostavimo u odgovarajućoj posudi (najbolje beloj da se ne zagreje) u hladu, nikako na suncu. Voda ne sme da bude ni topla ni vruća, ali ne sme biti ni hladna, negde između 20 i 30 stepeni“, kaže Pušenjak i upozorava da ne smemo zaboraviti crevo u kojem se voda takođe može jako zagrejati. Zalivanje ovom vrućom vodom uništilo bi naš trud.
Takođe moramo da pričekamo da biljke “dođu k sebi” pre večernjeg zalivanja. “Nemojte ih zalivati rano uveče, ali svakako pričekajte da temperatura padne barem ispod 30 stepeni, odnosno za vreme toplotnog talasa to može biti tek nakon 22 ili 23 časa”, upozorava.
Biljke koje se nikako ne smeju zalivati po lišću su biljske s plodom – paradajz, paprike, plavi patlidžani, krastavci, bundeve, tikvice… No, za zelenu salatu i kupusnjače, ako su velike vrućine, Pušenjak čak savetuje da i njih zalivate po lišću. Ujutru – jer će to ohladiti biljku. “Međutim, pazite da kapljice ne budu preguste”, dodaje.
Koliko nam treba vode? “Posebno za početnike, dobar trik je malo prekopati lopatom da se vidi koliko je duboko voda došla nakon zalivanja”, savetuje i kaže da će se mnogi iznenaditi koliko se vode potroši tokom vrućih dana.
Pušenjak ističe i nužnost malčiranja – voda jako isparava iz gole zemlje. Ako ih pokrijemo, na primer, travom ili slamom, prema rečima Miše Pušenjak, štedimo čak polovinu vode, a malč štiti biljke i od prevelikih promena temperature.