Kako se ponašati u slučaju oluje: Uputstvo MUP-a
Na zvaničnoj Instagram stranici Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije (MUP) objavljeno je važno uputstvo koje građanima pruža smernice o tome kako se pravilno ponašati u slučaju oluje.
U cilju bezbednosti i sprečavanja eventualnih povreda ili materijalne štete, MUP izdvaja ključne korake koje građani trebaju preduzeti tokom nepovoljnih vremenskih uslova.
Prvi korak je obezbediti sve objekte koji bi mogli biti ugroženi jakim vetrom ili obilnom kišom i izazvati štetu ili povrede. Preporučuje se posebna pažnja na prozorima i spoljnim vratima, te zatvaranje svih unutrašnjih vrata.
Takođe, MUP skreće pažnju na potrebu izbegavanja kontakta sa kuhinjskim i kupatilskim slavinama, radijatorima i drugim metalnim predmetima, s obzirom na njihovu provodljivost struje.
U slučaju oluje, važno je skloniti se od visokih struktura, uzimajući u obzir da je bezbedno odstojanje od strukture jednako njenoj visini. Visoke konstrukcije, visoko drveće, ograde, telefonski kablovi i električni vodovi takođe bi trebalo biti izbegavani.
Građani se podstiču da sami procene koliko je oluja udaljena od njih. Ovo se može postići izračunavanjem vremena između sevanja munje i zvuka groma u sekundama, a dobijeni broj podeliti sa tri. Na taj način, moguće je proceniti koliko je oluja udaljena u kilometrima.
Ukoliko je moguće, preporučuje se pronalaženje zaklona u zgradi ili automobilu. Ako to nije izvodljivo, građani bi trebali sesti na zemlju. Posebno je važno da ne stoje usled mogućnosti da budu izloženi opasnostima od udara munje.
Ukoliko se nalaze u grupi, preporučuje se održavanje razdaljine od pet metara između osoba. Ako se nalazite u prirodi, izbegavajte granicu između polja i šume. Ukoliko nema mesta za sklonište, bolje je potražiti zaštitu u šumi ispod niskog drveća.
S obzirom na specifičnosti oluje, potrebno je izbegavati otvorena polja, vrhove brda i planina, obale, jarkove i druge vlažne površine.
Kako bi se dodatno smanjio rizik od povreda, MUP savetuje da ne držite kišobran ili druge metalne predmete u rukama, kao i da izbegavate blizinu metalnih objekata, bicikala ili opreme za kampovanje.
Svima se preporučuje ozbiljnost i pažnja tokom olujnih situacija, kako bi se osigurala lična bezbednost i sprečile eventualne neprijatnosti. Pravilno postupanje u ovakvim situacijama može biti ključno za sačuvanje života i imovine.