Kamen ili biljka: Savršena mimikrija fascinantnih litopsa
„Pritaji se i podsećaj na nešto drugo“ – ovo je dobar savet za preživljavanje u prirodi. Osobina pojedinih živih bića da izgledom oponašaju druge vrste ili predmete iz okruženja poznata je kao mimikrija. Nastala je kod određenih biljaka i životinja zahvaljujući odabiru prirodne selekcije tokom veoma dugog vremenskog perioda.
Bogomoljka, na primer, podseća na granu ili cvet da bi lakše prevarila plen i postala bolji lovac, dok pojedine vrste zmija na repu imaju imitaciju sopstvene glave, koja zbunjuje neprijatelja. Poznato je i da insekti koji nisu otrovni profitiraju od toga što su prošarani istim upozoravajućim bojama koje krase otrovne vrste. Predatori brzo nauče na koje su se boje opekli, pa zaobilaze i pojedine jestive insekte samo zato što podsećaju na one koji to nisu.
Preživljavanje je ključno. Bez uspešnosti u ovoj disciplini, nema ni evolucije koja dovodi do fascinantnih životnih formi. Kako se na taj način može objasniti pojava litopsa, roda sukulentnih biljaka koje neodoljivo podsećaju na kamen?
Litopsi uspešno rastu u sušnim predelima južne Afrike, gde njihovi listovi sprečavaju isparavanja vode koju skladište. Poput kaktusa, ove biljke preživljavaju u surovim uslovima, ali nemaju bodlje da se njima zaštite. Spas od životinja pronalaze u mimikriji, koja ih čini gotovo nevidljivim. Biljojedi ne obraćaju pažnju na kamenje i manja je verovatnoća da će uočiti sočan obrok na tlu ako se on tako dobro stapa s okruženjem.
Prvi opis biljke iz roda litops pružio je Vilijam Džon Berčel pre više od 200 godina. Engleski prirodnjak je opisao kako je sa zemlje podigao nešto što bi trebalo da bude neobično oblikovan kamenčić, ali se ispostavilo da je reč o živom biću. Današnjim istraživačima dobro je poznat Berčelov osećaj. Kamuflaža litopsa toliko je dobra da su nove vrste otkrivene 1994, 2000. i 2006. godine.
Od sredine prošlog veka ove privlačne biljke se u većem broju odgajaju u kućnim uslovima. Kod nas se ponakad nazivaju živim kamenjem i mogu se nabaviti po pristupačnim cenama. Kupca očekuje ukras koji je praktično sastavljen samo od dva velika lista. Stabljika kod litopsa gotovo da ne postoji, a prorez između listova omogućava izrastanje novog lisnog para jednom godišnje, kada se stari suši i otpada. Na istom mestu se, obično u jesen, najčešće probijaju beli ili žuti cvetovi prijatnog mirisa, što je lepa nagrada za uzgajivače koji tokom cele zime uopšte ne moraju da zalivaju biljku.
Izvor naslovne slike: thisiswhyimbroke.com