Kod Pule uočena masovna pojava: Morski orah preplavio je Jadran
Ovih dana u moru na području Verudele stručnjaci iz Pulskog akvarijuma uočili su masovnu pojavu rebraste ribe, poznate kao morski orah (Mnemiopsis leidii).
Za razliku od prethodnih godina, njihovo prisustvo u tako velikom broju ove godine se dogodilo mnogo ranije.
Naime, odrasli primerci ove ribice, kao i njene larve (larve cidipida), masovno se pojavljuju u severnom Jadranu uglavnom od avgusta do novembra, a ova pojava se beleži od 2016. godine. Od naučnika dr sc. Paolo Paliaga sa Univerziteta „Juraj Dobrila“ u Puli i dr Tamara Đakovac iz CIM-a Rovinj, saznali smo da su i rebrasti posmatrani pojedinačno tokom zimskih meseci, piše Morski.hr.
Oni navode da je razlog tome izuzetno blaga zima (prosečna temperatura mora 14-15 stepeni) i toplo proleće sa temperaturom mora nekoliko stepeni iznad prosečne, odnosno iznad prosečnih dnevnih temperatura iz dužeg perioda.
Uprkos obilnijim padavinama tokom proleća, naučnici su potvrdili da nije došlo do povećanja količine hranljivih materija iz reke Po.
Iz naših akvarijumskih iskustava saznali smo da se razmnožavanje morskog oraha stimuliše povećanjem temperature za nekoliko stepeni, promenom saliniteta i dodavanjem svetlosti žutog spektra (2700K – 3300K) u trajanju od minimum 12 sati.
Morski orah se smatra invazivnom vrstom. Živi u širokom rasponu saliniteta od 4 do 38 promila i temperaturama od 3 do 30 stepeni, ali su najbrojniji na temperaturi od oko 20°C (trenutna temperatura mora u Puli je oko 22°C). ).
Pošto se hrani zooplanktonom, ribljim jajima i larvama, izuzetno negativno utiče na ekonomski važne vrste.