Najlepše „oko sveta“ nalazi se u našem komšiluku: Magični izvor dubine 115 metara ostavlja bez daha
Hrvatska je prepuna prirodnih lepota, ali ceo svet ovih dana gleda u čudesno plavetnilo izvora reke Cetine, koje se popularno zove „oko sveta“.
Kad je reč o najfotografisanijim mestima u Hrvatskoj, tu listu bi bilo nemoguće napraviti bez izvora reke Cetine, posebno onog najvećeg – Glavaš ili Veliko vrilo. Nalazi se usred dalmatinskog krša, a svetsku slavu donelo mu je impresivno jezero koje neretko poprima tirkizan izgled. Uz očaravajuće boje, posetioce fascinira i njegova dubina, kao i neverovatna činjenica da veliki deo samog jezera nije istražen. Ovaj hidrološki prirodni spomenik nalazi se na 385 metara nadmorske visine, i upravo tu Cetina kreće na svoje putovanje do mora.
Glavaševo jezero okruženo je dinarskim krajolikom, što samo dodatno pojačava magičan ugođaj. Popularan način fotografisanja je iz ptičje perspektive pa iz vazduha izgleda kao veliko modrozeleno oko. Vodom s ovog izvora brojna naselja se snabdevaju pitkom vodom pa je kupanje zabranjeno. Temperatura u najtoplijim mesecima ne diže se iznad 10 stepeni, piše Putni kofer.
Koliko je tačno Glavaš dubok, još nije otkriveno, ali mada zbog prozirne vode deluje da lako možete dotaći njegovo belo dno, ronioci su ga istražili do čak 115 metara dubine.
Vrela Cetine raspoređena su na oko 30 hektara površine i zaštićena kao hidrološki spomenik prirode još od 1972. godine. Izvori se sjedinjuju u Peručkom jezeru, odakle Cetina punom snagom nastavlja tok prema Jadranu.
Zanimljivo je da je ova reka, prema pisanju vizantijskog cara Konstantina Porfirogenita (913—959), u ranom srednjem veku činila granicu između Srba i Hrvata .
Prirodno okruženje oko reke Cetine je mali, zeleni raj pogodan za pravi odmor i beg od svakodnevice.