NASA zabeležila trenutak kada je crna rupa usisala zvezdu
NASA je objavila da je tranzitni satelit za proučavanje egzoplaneta (ili TESS) uspeo da uoči ono što se naziva događajem poremećaja plime i oseke. Laički rečeno, to je kada se zvezda previše približi crnoj rupi i posle toga prestaje da postoji.
NASA taj događaj naziva ASASSN-19bt, a nazvan je po ASAS-SN teleskopskoj mreži koja je prvi put primetila poremećaj plime u januaru. Kada se zvezda dovoljno približila crnoj rupi, doživela je nešto poznato kao „špagetizacija”, a to je kada predmet naiđe na gravitaciju toliko snažnu da se istegne poput rezanaca.
Ova posebna crna rupa udaljena je oko 375 miliona svetlosnih godina i nalazi se u galaksiji pod nazivom 2MASKS J07001137-6602251. NASA procenjuje da teži šest miliona puta veću masu našeg sunca, što se po veličini može uporediti sa zvezdom koja je tragično izgubila život zbog ovog događaja poremećaja plime.
Ovo nije prvi put da su ljudi videli događaj poremećaja plime, iako su iznenađujuće retki. Dešavaju se negde između svakih 10.000 i 100.000 godina u galaksijima koje se mogu uporediti sa našom.
Izvor: Mashable
Naslovna fotografija: NASA