Naučno objašnjenje iza viralnog snimka „šume koja diše“: Ljudi su izbezumljeni, a ne može biti jednostavnije
Snimak „šume koja diše“, neobičnog prirodnog fenomena, zbunile su ljude na društvenim mrežama, ali iza svega stoji jednostavno naučno objašnjenje.
Ne, to nisu specijalni efekti: ovaj video zaista prikazuje deo šume u Kvebeku kako se uzdiže gore-dole, u ritmu uzdaha i izdaha. Ali ne, ovde nema misteriozne magije, pod tim stenama ne spavaju džinovi i nikakvi sablasni šumski duhovi nisu u igri.
Umesto toga, objašnjava Mark Sirois iz „Mreže za teške vremenske prilike“ u Južnom Kvebeku, to je meteorološki fenomen u kome su se elementi spojili baš kako bi stvorili ovu neobičnu scenu, koja je snimljena i podeljena na internetu u video snimku koji je postao viralan.
The ground looks like it’s breathing in this Quebec forest. pic.twitter.com/AeETAYJOdN
— Daniel Holland🎗🏴 ॐ (@DannyDutch) October 20, 2018
„Kada pogledate drveće u pozadini, jasno je da su vetrovi bili veoma jaki“, napominje Sirois. „Izgleda da je šumsko tlo prekriveno mahovinom, što ostavlja sisteme korenja mlađih stabala smeštene u rastresitom zemljištu. Dok vetar njiše drveće, korenje podiže pod. Ovo daje privid „disanja“, piše Time.
Siroisovo objašnjenje potvrđuju i drugi meteorološki stručnjaci koji se slažu da nema ničeg neobičnog ni lošeg u ovom prizoru, uprkos uznemirujućem izgledu.
Dakle, sada znamo: dok šume „udišu“ i oslobađaju ugljen-dioksid i kiseonik, šumsko tlo ipak nije živi organizam koji diše. Za ovaj fenomen jedini „krivac“ je vetar.