Pustinja Atakama u cvatu: Prizor koji se može videti jednom u 5 godina
Najstarija pustinja na svetu, prekrivena je cvećem. Reč je o jedinstvenoj pojavi koja se događa, otprilike svakih pet godina, u pustinji Atakama, u Čileu. Ovo prostranstvo, koliko god suvo i gotovo bez ikakve vegetacije, prošarano je cvećem u ružičastim, ljubičastim i žutim tonovima, a možemo zahvaliti takozvanim biljkama „geofitama”. Ove biljke imaju svojstvo da prežive ispod površine u razdobljima jake suše i ponovo napupe čim kiša padne. Tepih prekriven divljim cvećem brzo oprašuju regionalni kukci oprašivači.
Iako nije novina, cvetanje pustinje Atakama ove godine je iznenadilo naučnike. Zaista, obično se događa na kraju vremenskog fenomena El Niño, koji uzrokuje porast temperature Tihog okeana i stvara vruće vetrove, kao i obilne kiše u Latinskoj Americi. Tek 2022. godine El Niña, hladna verzija ovog ciklusa je zahvatila kontinent. Zbog nižih temperatura od uobičajenih naučnici nisu očekivali ovoliku razmeru cvetanja.
Ekosistem koji treba zaštititi
Lepota ovog fenomena takođe je prilika za čileanske vlasti da se prisete njegove krhkosti. Zaista, poslednjih godina redovno podsećaju turiste i posetioce nalazišta da ne diraju cveće. „Cveće proizvodi plodove i semenke, pa ako danas uklonite cveće, nosite sa sobom i sledeći cvet. Pri najmanjem poremećaju ti ciklusi se zauvek gube, jer su osetljiviji od većine drugih”, objasnio je profesor Kristijan Atala za The Guardian.
Neophodno očuvanje ovog ekosistema treba održavati u godinama koje dolaze. Čileanski predsednik Gabrijel Borić najavio je da će pustinja Atakama biti klasifikovana kao nacionalni park, status koji će omogućiti bolju zaštitu ovog prostora.
Desierto florido, región de #Atacama. #Chile pic.twitter.com/MxxnIJ0Tse
— Luis P. Morales Vergara (@LuisMAtacama) November 1, 2022
Izvor: ENVOLS
Naslovna fotografija: Matias Basualdo / Zuma Press / Profimedia