Tako lepa, i tako otrovna: Ovu biljku mnogi imaju u dvorištu, a ni ne znaju koliko je opasna
Oleander je nesumnjivo jedna od najlepših biljaka za uređenje dvorišta, ali mnogi ne znaju koliko je otrovna.
Oleander je izuzetno privlačna dekorativna biljka, ali iza svoje raskošne lepote skriva ozbiljnu opasnost. Naime ovaj zimzeleni grm s raskošnim cvetovima u obliku zvezda, koji cvetaju gotovo cele godine, izrazito je otrovan.
Poreklom iz mediteranskog područja, oleander je zbog svog bujnog rasta i prelepih cvetova popularan odabir u brojnim vrtovima, ali izuzetno je važno znati da je reč o izrazito toksičnoj biljci. Uprkos svojoj otpornosti i lepoti, ovaj cvet zahteva pažljivo rukovanje i odgovoran pristup pri sadnji i održavanju.

Najbolje vreme za sadnju oleandra je proleće ili jesen, kada su temperature blaže. Potrebno ga je smestiti na osunčano mesto jer toleriše senku, ali u takvim uslovima ipak slabije cveta.
Tlo mora da bude rastresito i dobro drenirano, obogaćeno kompostom ili drugim organskim materijalima. Rupa za sadnju treba da bude dva do tri puta šira i nešto dublja od korenske bale. Nakon toga zemlju nežno pritisnite i obilno zalijte. Biljke treba razmaknuti 1,2 do 3,6 metara, zavisno od sorte.
Za sadnju u saksijama koristite kvalitetnu univerzalnu zemlju za cveće. Saksije moraju da imaju dobru drenažu i obim od 25 do 35 centimetara za manje sorte, odnosno 35 do 60 centimetara za veće.
Može da izazove kožne iritacije i kardiovaskularne probleme
Nikako se ne preporučuje sadnja u blizini dece ili kućnih ljubimaca, a pri tome obavezno nosite zaštitne rukavice i odeću kako biste izbegli kontakt sa sokom biljke jer je toksičan.
Oprez je nužan jer i ostali delovi biljke – lišće, cvet, stabljika i koren – sadrže kardiotonične glikozide. Ova jedinjenja deluju slično kao lekovi digitalis (koji se koriste u kontroli srčanih bolesti), ali u nekontrolisanim količinama mogu izazvati ozbiljne poremećaje u srčanom ritmu.
Opasnost ne dolazi samo od gutanja – čak i dodir s biljkom može da izazove kožne iritacije, a udisanje dima pri spaljivanju oleandra može dovesti do trovanja jer toksini prelaze u vazduh.
Deca su naročito osetljiva – već jedan list može da bude smrtonosan ako se proguta. Trovanje se može brzo razviti, kroz 30 minuta do nekoliko sati, i zahteva hitnu medicinsku intervenciju.
Jednostavan za održavanje
A kada je reč o nezi i uzgajanju ove biljke, nećete imati previše posla. U idealnim uslovima oleander ne zahteva dodatnu prihranu. Ako sporo raste, ima blede listove ili retko cveta, može se u proleće i ranu jesen dodati univerzalno đubrivo. Biljke u saksijama treba prihranjivati svake četiri do šest nedelja.
Zaliva se redovno, ali treba paziti da se zemlja između toga prosuši. Prekomerno zalivanje može dovesti do žutenja listova i truljenja korena.
Ozbiljniji posao čeka vas tek u jesen, kada je ovaj grm potrebno orezati, odnosno ukloniti osušene cvetove kako bi se podstaklo ponovno cvetanje. Takođe treba odstraniti mrtve i bolesne grane i oblikovati biljku po potrebi, piše T portal.
Za pomlađivanje starijih ili previše izraslih grmova trećinu najdebljih grana odrežite do tla, a ostatak skratite za četvrtinu. Sledeće godine postupak se može ponoviti. Naravno, i prilikom orezivanja važno je nositi rukavice i oprati ruke nakon rada jer sok biljke može izazvati iritaciju kože.
Nema komentara! Budite prvi.