U Budvi viđeno neobično morsko stvorenje: Sitne bodlje se zariju u kožu, može doći do crvenila i iritacije
Čaroliju kupanja u Jadranskom moru često mogu da „pokvare“ stanovnici morskog plavetnila koji nisu raspoloženi za posetioce. Tako se u Crnoj Gori, tačnije u Budvi, pojavio vatreni crv.
Kako navode na Instagram stranici Podgorički vremeplov, na jednoj plaži u Budvi snimljeno je neobično stvorenje, uz pitanje “Šta je ovo i da li je opasno? I ranije je tokom maja uočeno nekoliko komada ovog neobičnog stanovnika Jadranskog mora koji ranije nije bio viđen u Crnoj Gori, ali u Hrvatskoj jeste ugrizao jednog dečaka pre dve godine.
Vatreni crv može biti dugačak do 35cm, ali najčešće su veliki 5-10cm. U slučaju bliskog susreta čoveka s vatrenom crvom najpre treba izvaditi bodlje koje će on zariti u kožu žrtve. Može doći do crvenila, opekotina, iritacije kože i to traje nekoliko sati.
Dr Maja Krželj je za 24.hr objasnila koliko opasan može biti vatreni crv. Ona je istakla da su opasni zato što imaju na sebi sitne iglice, tzv. četinu, a izlučuju i koktel toksina kako bi usmrtili plen, te da nisu opasne životinje koje napadaju ljude niti na njih mogu da skoče.
Šta je Hermodice carunculata, odnosno vatreni crv?
Bradati vatreni crv je vrsta morskog četinara koji pripada porodici Amphinomidae, poreklom iz tropskog Atlantskog okeana i Sredozemnog mora. Bradati vatreni crvi su obično prosečne dužine 15 cm, ali mogu da dostignu i do 30 cm. Na prvi pogled, ovaj vatreni crv izgleda kao stonoga sa svojim izduženim i spljoštenim izgledom. Njegove boje su raznovrsne i kreću se od zelenkaste, preko žućkaste, do crvenkaste, sivkaste do bele sa bisernim sjajem.
Bradati vatreni crv živi širom tropskih priobalnih voda Atlantskog okeana. Na istočnoj strani se nalaze od Alžira do Liberije, a na zapadnoj strani od jugoistočne obale Sjedinjenih Država do Gvajane, uključujući Meksički zaliv i Karipsko more. Takođe ih ima u Sredozemnom moru naročito oko italijanskih obala, a sada i crnogorskih.
“Reč je o životinji koja postoji u Jadranu od ranije, ali u poslednjih nekoliko godina populacija se proširila zbog zagrevanja mora, kazala je ranije za hrvatski 24 sata prof. dr Maja Krželj sa Morskog ribarstvo u Splitu.