U ovoj kompaniji se rodna ravnopravnost poštuje
Svima su dobro poznate priče da je ženama zaposlenim u velikim kompanijama put do uspeha malo teži. Međutim, da situacija nije ista kao što je bila mnogo godina ranije, kao i da svakako treba i dalje raditi na ravnopravnosti među polovima, neki su od zaključaka konferencije „Energetika, rodna ravnopravnost i održivi razvoj”, koju su organizovali kompanija NIS, Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost i Agencija UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN Women).
Jedna od učesnica panela, Jelena Popara, direktorka Funkcije za internu reviziju i upravljanje rizicima kompanije NIS, istakla je neke od aktivnosti koje NIS primenjuje na ovom polju, poput postepenog povratka zaposlenih sa porodiljskog odsustva i slobodnog dana za koleginice čija deca polaze u osnovnu školu.
Pored toga, kompanija ne pravi razlike u zaradama na osnovu pola, te podstiče usavršavanje i profesionalni razvoj svih zaposlenih, ali i ohrabruje žene da se bave zanimanjima koja su tradicionalno percipirana kao muška. O ovome govori i podatak da među 1.853 inženjera u NIS-u ima više od 500 žena.
Takođe, NIS je i potpisnik Povelje o principima Ujedinjenih nacija za osnaživanje žena, a svojim aktivnostima usmerenim na ovu oblast želi da pruži dobar primer i potvrdu toga da rodno senzitivne kompanije postižu bolje rezultate, navedeno je na skupu.
Naslovna fotografija: NIS