5 nekadašnjih zatvora u kojima danas možete noćiti
Spavanje u nekadašnjoj zatvorskoj ćeliji nije baš na vrhu spiska želja većine svetskih putnika. Oni koji pak traže nešto drugačije od putovanja, mogu prenoćiti u bivšim zatvorima u mnogim zemljama sveta.
Ova zdanja u kojima su nekada optuženi kriminalci provodili svoje dane u zatočeništvu, danas su potpuno sređena, a neka od njih nude uslugu kakve se ne bi postideli ni mnogi poznati luksuzni hoteli.
Predstavićemo vam u narednim redovima 5 nekadašnjih zatvora u kojima danas možete noćiti.
Hotel Liberti u Bostonu (SAD)
Hotel Liberti je u prošlom životu bio zatvor Čarls Strit, koji je unutar svojih zidova držao neke od najvećih kriminalaca u Bostonu. U njemu su, između ostalih, bili zatočeni Džejms Majkl Krli, bivši gradonačelnik Bostona koji je 1904. optužen za prevaru, kao i Malkolm Iks, afroamerički aktivista koji je u mladosti bio kriminalac.
Ovaj zatvor je prestao sa radom 1973, nakon protesta zbog nehumanih uslova u njemu. Kasnije je renoviran i pretvoren u luksuzan hotel, u kome su noćile i velike holivudske zvezde, kao što su Meg Rajan i Eva Mendez. Jedan pogled na njegov atrijum, međutim, otkriva njegovu pređašnju funkciju.
Hostel Fengslo u Horstensu (Danska)
Hiljade zatvorenika prošlo je kroz Fengslo od 1853. do 2006. godine. Nekadašnji zatvor je sada višenamenska građevina, koja je dom muzeju, koncertnoj sali i hostelu. Ovaj poslednji nalazi se u nekadašnjem bolničkom delu zatvora, zbog čega su njegove sobe/ćelije za nijansu prostranije od istih u ostalim delovima Fengsloa.
S druge strane, one i dalje sadrže prozore sa rešetkama i minimalnu količinu nameštaja. U nekim ćelijama se čak mogu pronaći stari radio aparati, ali i pročitati poruke ižvrljane na zidovima, koje u međuvremenu nisu prekrečene.
Hotel Alkatraz u Kajzerslauternu u Nemačkoj
Oni koji stvarno žele da iskuse noćenje u zatvoru to mogu da učine u ovom hotelu u Kajzerslauternu. Gosti mogu da izaberu sobu u stilu starih ćelija ili pak onu modernijeg izgleda. Ako naprave prvi izbor, njih čeka prostorija sa jednim običnim krevetom, stolom, lavaboom i WC šoljom.
Oni takođe mogu da dobiju klasičnu prugastu zatvorsku pidžamu, a ako požele, obroci će im stizati kroz mali otvor na metalnim vratima sobe. Istuširati se mogu, naravno, samo u zajedničkom kupatilu.
Hotel Bodmin Džejl u Bodminu (Velika Britanija)
Život je bio prilično surov za „stanare“ zatvora u Bodminu, sagrađenog 1779, za vreme vladavine kralja Džordža III. Njegove ćelije su bile hladne, pune vlage i prljavštine, sa jedva malo svetla koje je virilo kroz malecki prozorčić. Zatvorenicima su dani prolazili u teškom radu, a 60 njih je na ovoj lokaciji pogubljeno.
Posetioci ovog bivšeg zatvora, a danas luksuznog hotela, i dalje mogu videti prostoriju za pogubljenje gde je ovim ljudima oduzet život. S druge strane, ako vas to ne zanima, možete uživati u svojoj relativno prostranoj spavaćoj sobi, napravljenoj od tri nekadašnje zatvorske ćelije.
Hostel Celica u Ljubljani (Slovenija)
Zgrada u kojoj se nalazi hostel Celica je bila vojni zatvor od 1882. do raspada Jugoslavije. Ona je trebalo da bude srušena, ali je ipak postala deo autonomnog kulturnog centra Metelkova mesto. Unutar nje se i dalje mogu razaznati elementi nekadašnjeg zatvora, ali su lokalni umetnici svojim radovima učinili mnogo da bi ovaj hostel dobio svoj novi identitet. Gosti koji su zainteresovani za istoriju starog zatvora, mogu posetiti mini muzej u dve nekadašnje samice u podrumu.
Izvor: Love Exploring
Izvor slika iz naslovnog kolaža: booking.com, HostelCelica/Facebook