Da li ste čuli za „srpski Tibet“, predeo netaknute prirode, u koji ćete se zaljubiti na prvi pogled
Specijalni rezervat prirode „Peštersko polje“, prostire se na jednoj od najvećih visoravni u Evropi, a ljubitelji netaknute prirode nazivaju ga „srpski Tibet“.
Pored ovog naziva, tu je i „balkanski Sibir“, ali sa razlogom, jer se temperature tokom zime ovde mogu spustiti i do 40 stepeni ispod nule.
A zašto „srpski Tibet“?
Zbog brojnih istorijskih, sakralnih i istorijski značajnih spomenika u okolini Peštera, područje je zavredelo krilaticu „srpskog Tibeta“.
Budući da se nalazi na nadmorskoj visini između 900 i 1.200 metara, Pešterska visoravan važi za jednu od najvećih evropskih visoravani, a svakako najveću balkansku. Na području opštine Sjenica se nalazi najveći deo Peštera, dok je manji deo na području Tutina i Novog Pazara.
Najverovatnije prema slovenskom terminu za pećine, koji glasi peštere, ovo područje je nazvano Pešter. Postoji i mišnjenje da naziv Pešter vodi poreklo od reči „špeš-ter“ iz ilirskog jezika, u značenju „pretežno mračno“.
Inače, Pešterska visoravan važi za najhladniji deo Srbije, a 13. januara 1985. izmereno je -39,5 stepeni celzijusa u selu Karajukića bunari, što je ujedno i najniža temperatura ikada izmerena u zemlji.