Da li znate šta označavaju devet vrhova i kestenjasta boja na zastavi Katara?
Na Svetskom prvenstvu u fudbalu jedan od najčešćih prizora je zastava zemlje domaćina, Katara. Ova, možemo slobodno reći, prilično lepa zastava krije određena značenja. Otkrićemo vam u narednim redovima smisao njenih boja, šara i drugih detalja.
Zastava Katra simbol je ponosa i dostojanstva te države na Arapskom poluostrvu. Napravljena je u proporcijama 11:28, i ima dve boje: belu i kestenjastu. Dva polja zastave odvojena su reckavom linijom sa devet vrhova, piše Punkufer.
Bela boja je međunarodno priznati simbol mira, a katarska unikatna kestenjasta boja, koja je u Institutu za boje PANTONE klasifikovana šifrom 1955C, svojevrsni je podsetnik na prošlost zemlje.
Naime, još u drugom milenijumu p.n.e. u blizini ostrva Al-Khor, koji se danas nalazi na severoistoku katarske obale, Kasiti su od ljuštura školjki proizvodili ljubičastocrvenu boju. Pod uticajem jakog pustinjskog sunca ljubičastocrvena pretvarala se u specifičnu nijansu kestenjaste boje.
Kestenjasta boja bila je zaštitni znak i utemeljitelja katarske države šeika Jasima ibn Mohameda al Tanija, a danas krasi katarsku zastavu, koja se naziva još AL-Adaam (Ladaam). Ona takođe predstavlja prolivenu krv za vreme brojnih ratova u ovoj zemlji, naročito u drugoj polovini 19. veka.
Ta boja razlikuje katarsku zastavu od zastave susednog Bahreina. Ona se, naime, sastoji od belog polja koje je s pet vrhova odvojeno od polja jarko crvene boje.
Linija sa devet vrhova na zastavi Katara podseća pak da je ta država bila deveti član ponovo uspostavljenih Emirata u sporazumu iz 1916. godine.
Katarska zastava službeno je uvedena u upotrebu 9. jula 1971. godine, neposredno pre proglašenja nezavisnosti od britanskog protektorata.
Izvor: punkufer.dnevnik.hr
Naslovna fotografija: karim Abd albaky / Shutterstock