Dobro jutro, kolona ka Zlatiboru je već napravljena: Evo kako možete da izbegnete gužvu na putevima za vreme novogodišnjih praznika
Zlatibor, Tara, Kaopaonik i ove godine će biti glavna odrednica za zimovanje naših sugrađana.
Zbog novogodišnjih praznika saobraćaj na putevima je pojačan, a najveće gužve su ka turističkim mestima i planinama, dok su u gradovima pretpraznične gužve primetne na ulicama i putevima prema tržnim centrima i marketima.
Gužve su već počele tokom vikenda, a najveće su u nedelju zabeležene tokom popodnevnih sati na magistralnom putu Čačak – Užice kroz Ovčarsko-kablarsku klisuru u smeru ka Zlatiboru gde je došlo do formiranja dugačkih kolona vozila.
Na naplatnim stanicama nije bilo gužvi, niti ih ima sada, ali je očigledno da je pretpraznična euforija u toku i da je veliki broj građana krenuo na doček Nove godine i mini odmor na Zlatibor, Taru i Zlatar.
Zbog praznika povremeno povećan saobraćaj u Srbiji s tim što se posle novogodinjih praznika očekuje blago pojačan intenzitet saobraćaja u smeru ka Mađarskoj i Hrvatskoj rekli su u Auto-moto savezu Srbije (AMSS) za “Blic”.
– Ljudi koji žive i rade u inostranstvu, a došli su da provedu novogodišnje i božićne praznike u Srbiji se polako tada i vraćaju i već 4. i 5. januara očekujemo ponovo blago pojačan saobraćaj. Posle božićnih praznika, u tim narednih danima i predstojećeg vikenda očekujemo takođe pojačan saobraćaj. To je povratni talas, odnosno talas koji vodi ka zemljama zapadne Evrope”
Iz AMSS apeluju na vozače da u danima pojačanog saobraćaja budu maksimalno oprezni, da koriste dnevnu svetlost i topliji deo dana za vožnju i da se dobro informišu pre puta u kom pravcu I na kom graničnom prealzu bi najmanje čekali kako bi što brže prošli te prelaze.
– Na deonicama gde ima usporene vožnje, eventualno zbog radova, treba da poštuju privremenu saobraćajnu signalizaciju i da ne ulaze u rizična preticanja i zaobilaženja kolona. Na put da kreću sa zimskim gumama, da budu odmorni, da ne konzumiraju alkohol. Oprez je dodatno potreban u jutarnjim časovima kada se očekuje poledica i magla, i zbog toga je najbolje da koriste dnevnu svetlost tokom putovanja – savetuju vozače iz AMSS.
Prohodni putevi ka Zlatiboru i drugim turističkim centrima
U JP “Putevi Srbije” kažu da spremno i organizovano dočekuju predstojeće praznike, kada se očekuje pojačan intenzitet saobraćaja na svim državnim putevima u Srbiji.
-“Svi prilazi zimskim turističkim centrima su prohodni i nema zadržavanja na naplatnim stanicama. U cilju bezbednosti svih učesnika u saobraćaju JP „Putevi Srbije“ apeluje na sve vozače da ne kreću na put bez obavezne zimske opreme, da u brdovitim i planinskim predelima koriste lance, poštuju ograničenja brzine, postavljenu saobraćajnu signalizaciju i prilagode brzinu kretanja uslovima na putu”
-Veći obim saobraćaja na putevima i ulicama i povećano učešće osetljivih kategorija u saobraćaju znači i povećan rizik od nastanka saobraćajnih nezgoda, ukazuje Agencija u saopštenju, uz poseban apel vozačima da obrate pažnju na pešake kako u naselju, tako i u blizini tržnih centara, gde se očekuje povećana mobilnost ove kategorije učesnika u saobraćaju.
Kako biste tokom puta saznali na kom graničnom prelazu je najveća gužva, a gde je najprohodnije, od velike pomoći mogu da vam budu četiri stvari.
JP “Putevi Srbije”
Koristiće vam praćenje dnevnih servisnih informacija na sajtu JP “Putevi Srbije”, da bi znali ima li radova na nekim saobraćajnicama, da li su neke privremeno zatvorene i koji su onda alternativni pravci, te da ili ima gužvi na naplatnim stanicama autoputeva, ali i kakve vremenske prilike, od magle do poledice, vas očekuju na pojedinim deonicama.
Obratite pažnju: Ovo će vam pomoći u domaćem saobraćaju, ne i u inostranstvu.
Sajt AMSS
Kako se budete približavali granici, stanje na prelazima i putevima uopšte možete da proverite na sajtu AMSS, a koristan je link gde uživo možete da pratite snimak sa kamera. Osim samog snimka, tu je navedeno i koliko se, prema zvaničnim informacijama, čeka na granici.
Obratite pažnju: AMSS daje informacije samo o tome koliko se čeka na našoj granici, dakle bez onog što vas dodatno očekuje u međuzoni i na samom prelazu države suseda. A to može da pridoda nekada i još nekoliko sati čekanja u koloni.
Aplikacije za mobilni
Prikaz gužvi na granicama daju i aplikacije za pametne telefone, poput “BorderWatcher”. Ona se oslanja na iskustva korisnika aplikacije koji objavljuju koliko su vremena proveli na nekom graničnom prelazu.
Dovoljno je da odaberete zemlju iz koje dolazite i u koju idete i izaći će vam lista graničnih prelaza i trenutno vreme čekanja. Možete i vi da podelite svoje iskustvo i tako pomognete i drugima.
Obratite pažnju: Korišćenje mobilnog internet saobraćaja na graničnim prelazima može da prouzrokuje vanredne troškove ako se zadesite u romingu.
Google Maps
Ako u Gugl mapama uključite opciju prikaza intenziteta saobraćaja (traffic) i zumirate na određeni granični prelaz, ili bilo koji drugi deo vaše rute, možete da vidite koliko su duge kolone automobila predstavljene punim crvenim ili bordo linijama.