Japan: Zemlja automata
Nisu ni nama automati strani, ali smo navikli uglavnom na veoma svedeni izbor: hladna pića, kafa i grickalice poput čipsa i slatkiša, dok su japanski automati potpuno drugi univerzum.
Automati za hranu, piće i razne druge proizvode u Japanu se nalaze na skoro svakom ćošku. S nešto više od pet miliona automata širom zemlje, Japan ima najveću gustinu automata u svetu (to je jedan automat na svake 23 osobe). Mašine u Japanu prodaju najrazličitije vrste bezalkoholnih i alkoholnih pića, kafu, čaj, cigarete, bombone, supu, toplu hranu, čak i sveža jaja i jastoge.
Zašto ima toliko automata u Japanu?
Neki od razloga su velika gustina naseljenosti, skupa radna snaga i visoke cene nekretnina. U Japanu je prostor dragocen i veoma skup, tako da se ne isplati imati maloprodajnu radnju kojoj je potreban i magacin. Takođe je teško naći zaposlene, koji su veliki izdatak za poslodavca. Automati su jednostavni, jeftiniji i efikasniji od prodavnica, zauzimaju manje prostora u ionako prepunim gradovima Japana, a eliminisana je i potreba za prodavcima. Mašine je potrebno samo povremeno dopuniti i isprazniti gotovinu, što je dodatno smanjilo troškove za zaposlene.
Za popularnost i rasprostranjenost automata važna je i kultura Japanaca – stopa kriminala je veoma niska, pa se automati veoma retko uništavaju ili obijaju, tako da je moguće postaviti ih i na najzabačenijim lokacijama, u mračnim ulicama i neprometnim mestima. Još jedan aspekt automata koji odgovara kulturi Japana jeste da nema redova ili potrebe za ljudskom interakcijom, što omogućava jednostavnu transakciju koja omogućava ljudima da uštede vreme. I, naravno, Japanci su opsednuti automatizacijom i robotima, i kao narod izuzetno poštuju i veruju automatizovanim sistemima. Nasuprot automatizaciji, potpuno je iznenađujuće da je Japan zemlja u kojoj je popularnije koristiti gotovinu od platnih kartica, pa je samim tim korišćenje mašina lakše.
Danas na teritoriji Japana postoje mašine napravljene pre više decenija, ali pojavljuju se i pametni automati koji skeniraju lice, oko, prst, uzimaju podatke o demografiji (pol, godine, najčešće kupovine) i na osnovu prikupljenih podataka daju kupcima sugestije i predloge proizvoda.
Šta sve može da se nađe u automatu?
Kad je hrana u pitanju, mašine najčešće prodaju ramen (vrsta japanske supe) i vruću hranu poput viršli, kroketa, sendviča. U aparatima se prodaju i slatkiši, sladoled, sveži proizvodi kao što su jabuke, banane, a postoje aparati u kojima mogu da se kupe vrećice s jajima, pa čak i sveži jastog koji se nalazi u mašini koja liči na akvarijum. Mašine za piće su najmnogobrojnije i nude veliki broj različitih vrsta napitaka, od bezalkoholnih do alkoholnih pića; za kupovinu piva, sakea ili drugih alkoholnih proizvoda s mašina, potrebno je prisloniti karticu na čitač kako bi se potvrdile godine.
Najpopularniji su automati za pripremu kafe, mnogi aparati imaju i male ekrane na kojima možete da pratite proces – od mlevenja zrna do pravljenja pene na mleku. U ruralnim mestima mnogi lokalni proizvođači dizajnirali su svoje automate u kojima prodaju domaće proizvode poput pirinča, jaja, povrća, pa postoje čak i mašine za ljuštenje pirinča.
Iako nama možda zvuči čudno da se pirinač prodaje iz automata, kad je Japan u pitanju to je veoma logično. Pirinač je osnovni sastojak kuhinje japanskih domaćinstava i to objašnjava zašto su automati za prodaju pirinča toliko popularni u Japanu. Tako se izbegava odlazak do radnje – vreća pirinča se jednostavno pokupi iz mašine. Neki automati prodaju i kuvani pirinač s karijem kao ceo obrok. Za razliku od prehrambenih prodavnica i restorana, ove mašine rade 24/7 i ne zahtevaju čekanje u redu.
Pored pirinča, ramen je jedno od najpopularnijih jela u Japanu, a instant nudle inspirisane ramenom osvojile su svet. U anketi koja je 2000. godine sprovedena u Japanu, instant nudle se smatraju vrhunskim japanskim izumom 20. veka. Aparati za ramen su veoma brzi i jednostavni, preko mešavine u činiji preliva se vruća voda i topli obrok je na raspolaganju posle samo nekoliko minuta. Neki ramen-restorani čak nude mogućnost da se porudžbine preuzmu preko automata koji se nalaze na ulazu u restoran.
Kad je u pitanju neprehrambena ponuda u aparatima, ne postoje granice, sve što bi vam palo na pamet verovatno postoji u japanskim aparatima. U aparatima se prodaju maske za lice koje su deo kulture Japana – nepristojno je disati ljudima u lice u javnom saobraćaju i obavezno se nose kad je osoba prehlađena. Takođe, pod uticajem kulture popularni su aparati za kišobrane i cveće i cvetne aranžmane, povod za oba aparata je sram – sramota je da vas kiša uhvati bez kišobrana i sramota je biti uhvaćen u cvećari. A u mašinama mogu još da se kupe donji veš, čarape, kravate, majice, toalet-papir, baterije, knjige, igračke, naočare za čitanje, kostimi za maskenbal, kozmetika, tehnika, a postoje i automati koji funkcionišu kao tombola: uplatite određenu svotu, a ono što ćete dobiti je iznenađenje.
I možda kao najveće iznenađenje, mogu da se kupe i kućni ljubimci. Životinje se nalaze u izlogu radnje, u odvojenim boksovima, a za kupovinu onog koji vam se dopada, potrebno je da uplatite navedenu svotu i boks će biti otvoren…
Humani aparati
U Japanu postoji sistem aktiviranja aparata kad je potrebna pomoć, i tada se aparati automatski otključavaju kako bi ugroženi ljudi mogli da se posluže. Tako se tokom zemljotresa omogućava uzimanje pića i hrane bez plaćanja.