Jovina gimnazija, škola koju su pohađali najveći umovi: Od Zmaj Jove, Laze Kostića, Daničića do Makavejeva i Petra Kralja
Jovina gimnazija je jedna od najvažnijih ustanova svim ljudima u Novom Sadu.
Upravo su ovu školu završili naši najpoznatiji pisci, pesnici i mislioci, a i danas je pohađaju najbolji đaci.
Ova poznata škola ima bogatu tradiciju i kroz nju su prošli mnogi istaknuti učenici i nastavnici. Novosadska gimnazija „Jovan Jovanović Zmaj“ jedna je od najstarijih kulturno-obrazovnih institucija u Srbiji. Tokom svog tri veka dugog postojanja, postala je ponosni čuvar sećanja na razvoj obrazovanja u našoj zemlji.
Početkom XIX veka, dok su Napoleonovi ratovi menjali političku kartu Evrope, a Karađorđevi borci ratovali za slobodu Srbije, ugledni trgovac iz Novog Sada, Sava Vuković, plemeniti od Beregsova, razmišljao je o tome kako da ostavi trajan trag svom narodu. Iako slep i ozbiljno bolestan, Vuković je na Svetog Savu 1810. godine darovnim pismom poklonio 20.000 forinti za osnivanje srpske gimnazije u Novom Sadu, kako je zapisano na sajtu gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj“. Pored gimnazije u Karlovcima, gimnazija u Novom Sadu imala je ključnu ulogu u očuvanju i širenju srpske nacionalne ideje.
Veliki broj znamenitih Srba prošao je kroz ovu školu. Njena važnost postala je veća u doba kada se Matica srpska preselila u Novi Sad i u doba Novog Sada kao „Srpske Atine“, piše na Vikipediji.
Sadašnja zgrada gimnazije izgrađena je 1900. godine zahvaljujući sredstvima barona Miloša Bajića i drugih donatora, na mestu prethodnih objekata u dvorištu Sabornog hrama Svetog velikomučenika Georgija. Zgrada je projektovana u renesansnom stilu od strane arhitekte Vladimira Nikolića, a 2016. godine je temeljno renovirana.
Među znamenitim učenicima i profesorima ove gimnazije nalaze se mnogi istaknuti pojedinci iz srpske istorije, kao i značajni javni, kulturni i naučni radnici.
Neki od njih su: Jovan Jovanović Zmaj, Laza Kostić, Đuro Daničić, Svetozar Miletić, Đorđe Natošević, Vasa Stajić, Jovan Grčić Milenko, Isidor Bajić, Miloš Hadžić, Georgije Magarašević, Lazar Paču, Lazar Tomanović, Milovan Vidaković; zatim brojni akademici i univerzitetski profesori: Jovan Tucakov, Dušan Kanazir, Olga Hadžić; glumci: Petar Kralj, Josif Tatić, Gordana Đurđević-Dimić, Aleksandra Pleskonjić-Ilić, Aleksandar Gajin; reditelji: Dušan Makavejev, Voja Soldatović; narodni heroj Sonja Marinković; vajar Jovan Soldatović; književnik Raša Popov; političarka Maja Gojković; patrijarh srpski Porfirije Perić…