Kako provesti dan na Adi Ciganliji za 1.000 dinara?
Sve je poskupelo, pa i dan odmora i zabave na Adi Ciganliji u Beogradu. Medije su preplavili naslovi tipa „dan na Adi kao dan na moru“, „ne krećite na Adu bez 6.000 dinara“… a mi vam predlažemo kako da se provedete i zabavite na Adi za minimalno novca. I da vam ništa ne nedostaje, piše n1info.rs.
Najtačniji odgovor na pitanje „koliko novca vam je potrebno za dan na Adi“, glasi – onoliko koliko imate, možete i želite da potrošite.
Medijski izveštaji o tome da je četvoročlanoj porodici za dan na „beogradskom moru“ potrebno do 6.000 dinara, odnosno 50 evra naveli su mnoge da se zapitaju – od kada odlazak na Adu podrazumeva „pun pansion“.
Svi koji su devedesetih s roditeljima ili društvom „letovali“ na tom mestu, sećaju se zapakovanih sendviča, voća, pešačenja do česme da napune flašice s vodom… I po kojeg sladoleda ili kuvanog kukuruza. Dakle, tema nije bio novac već zabava i druženje.
Kada se govori o troškovima i „skupoći“ na Adi, često se kao argument navodi da se mora sesti u kafić da bi deca imala hlad, da mora da se naruči doručak jer ako deca doručkuju kod kuće potrošiće se mnogo vremena i na plažu stići tek u podne.
U međuvremenu deca požele i da se zaslade, pa se naruči i neka palačinka. A gde je palačinka, tu je i koja kugla sladoleda, sokić i kafa za roditelje, koji su se premorili od dozivanja dece po plaži. I tako se zaista na kraju dođe to ceha od više hiljada dinara.
Ako priču postavimo drugačije i u startu odlučimo da dan nećemo provesti u bašti kafića, već smo uštedeli hiljadu do dve hiljade dinara.
Što se tiče doručka, umesto da se za porciju omleta daje po 400 dinara bolje je veče pre odlaska napraviti sendviče i staviti ih u frižider. Ujutro ih spakujte u ranac i uživajte u doručku na plaži pored mirne vode. Dok decu mažete kremom za sunčanje i čekate da je koža upije, ona će jesti i žuriti da završe, nestrpljiva da što pre uđu u vodu.
edino što ne možete da ponesete od kuće i za šta na plaži morate potrošiti novac ako ste sa decom je – sladoled. Cene sladoleda su od 100 dinara na više, pa ako se cela porodica zasladi ovom ledenom poslasticom to će je koštati najmanje 400 dinara.
Kome je dosadno da ceo dan sedi na plaži dok se deca kupaju, prskaju, vrište u vodi, može da vozi bicikl.
Ako dolazite automobilom na Adu, možete se parkirati na parkingu na makiškoj strani i po ceni dnevne karte od 150 dinara uzeti maksimalno četiri bicikla – dva za odrasle i dva za decu. To znači da za 550 dinara četvoročlana porodica može da vozi bicikl i rashladi/zasladi se sladoledom.
I tako, malo po malo, stigli smo do vremena za ručak. Većina se u to vreme pakuje i odlazi kući.
Oni uporni i izdržljivi koji se odluče da ručaju na plaži, mogu od kuće da ponesu neku hladnu obrok salatu, koja se neće pokvariti posle nekoliko sati na suncu. Sa rashladnom torbom, izbor hrane koja se može nositi na plažu je veći.
Neko će s podsmehom reći da je ovo „paradajz turizam“. Međutim, onima koji svakodnevno dolaze na Adu sa svojim stolicama i ležaljkama, torbama i rančevima i u hladu krošnji provode vruće dane čitajući i plivajući, kažu da im je tako mnogo udobnije nego u pretrpanim kafićima, u kojima sve vrvi od buke, prenosi n1info.rs.