Na samo 15 minuta vožnje od Trga nalazi se ovo magično mesto: Čekaju vas šetnja kroz šumu, reka i par svetionika jedinstvenih u Evropi
Još jedan lep vikend je pred nama, a ako ne želite da izgubite sate i sate u autu kako biste otišli iz grada u prirodu, imamo predlog za vas.
Na samo 15 minuta vožnje od Trga Republike čeka vas pravi mali raj.
Idealno je vreme da provedete dan na reci, a ako se odlučite da dođete čamcem, brodom ili katamaranom sa Dunava u Pančevo, uploviće u Tamiš kroz vodene kapije grada koje se nalaze na ušću dveju reka i otvorene su za sve slučajne i namerne putnike.
Jedini par svetionika duž čitavog Dunava nalazi se upravo u Pančevu.
Kule svetionici zidani su od žute opeke koje su postavljene na kružnoj podlozi od zemlje, oivičene i obložene kamenom.
Svetionici su zidani u tri pojasa koji su deljeni po horizontali dekorativnim vencem od crvene, profilisane, opeke koja uokviruje ulazna vrata kao i prozorska okna. Na vrhu svetioničke kule je terasa natkrivena kupastim krovom i nosačima izvora svetla. Svetionička lampa je radila na petrolej
Prilaz svetionicima moguć je sa vode tokom čitave godine, dok je sa kopna moguće pristupiti u periodima nižeg vodostaja Tamiša i Dunava, a tada vas očekuje nezaboravna šetnja kroz šumu.
Zbog činjenice da su bili vrlo značajni za rečnu navigaciju, odlukom Pokrajinskog zavoda za zaštitu kulture u Novom Sadu iz 1972. godine svetionici su proglašeni za spomenik kulture od velikog značaja, piše u publikaciji koju je izdao pančevački Zavod za zaštitu spomenika.
Kako su nastali svetionici?
Austrougarske vlasti su 1909. godine u Budimpešti donele plan razvoja grada Pančeva u okviru kog je predviđena i gradnja svetionika, navodi se u tekstu arhitekte i konzervatorke Vesne Potpare koji je objavljen u publikaciji Dva svetionika na ušću Tamiša u Dunav u izdanju pančevačkog Zavoda za zaštitu spomenika.
Povod za odluku o izgradnji svetionika bile su poplave iz 1888. godine koje su onemogućavale bezbednu plovidbu Tamišem.
Tadašnji zakoni o plovidbi nalagali su da treba da postoji jedan svetionik na ušću dveju reka i on se gradio na desnoj strani u pravcu toka pritoke.
A onda su napravili dva kako bi kapetani brodova u vreme velikog vodostaja mogli da vide gde treba uploviti u glavni kanal.
Tako je nastao par svetionika za koji se i danas smatra da je jedinstven u Evropi.
Fotografije nam je ustupio Dejan Kovačić.