Piloti otkrivaju: Koje je najbolje mesto u avionu, a šta da radite ako se plašite letenja
Ukoliko vam vožnja avionom nije najprijatnije iskustvo, možda bi trebalo da znate odgovore na najčešća pitanja koja piloti svakodnevno dobijaju.
Strah od aviona može biti posledica strašnih filmova u kojima meta nepogode uvek bude avion, međutim razbijanje nekih predrasuda može vam makar umanjiti strah, ako ne i potpuno ukloniti.
Turbulencija (ni)je opasna
Pilote pomalo zbunjuje itnezivan strah od turbulencija. “Izbegavamo ih, ne zato što se bojimo da će nam otpasti krilo, ili rep, odnosno jer bi bile opasne, nego zato što su dosadne”, objasnio je pilot Patrik Smit.
Ako se bojite letenja, organizujte jutarnji let
Zagrevanje zemlje tokom dana povećava šanse za oluju, pa ako ste nervozni zbog leta, piloti preporučuju jutarnje časove.
Najmirnije se leti na mestu pored krila
Avion je poput klackalice, pa su veće šanse za nemir na zadnjem delu aviona, dok ćete u sredini osetiti najmanje potresa.
Zašto se ne koriste telefoni?
Kada bi pri sletanju, recim, desetak putnika u ito vreme odlučilo da nazove dvoju porodicu, signal telefonaa poremetio bi instrumente kji čitaju podatke o udaljenosti aerodroma ili visini.
Ostanite vezani
Većina nas će i kod vožnje gradom od 50 ili 60 kilometara na sat sve vreme imati vezan pojas. S druge strane, u avionu koji leti 700 kilometara na sat čak polovina putnika ne veže pojas, pa ni onda kada je upaljen znak da mora biti vezan. A dovoljno je da avion uleti u blage turbulencije i možete udariti glavom o sedište ispred.
Autopilot ne leti sam od sebe
Ljudi neretko razmišljaju kako avion leti sam od sebe, međutim to su retke situacije. Čak i kada je na autopilotu, pilot drži ruke na komandama i prati da se nešto ne bi poremetilo, a sudeći po rečima pilota, poremeti se često piše 24sata.hr.
Poslušajte kada piloti zahtevaju da sklonite laptop i slušalice
“Ne teramo vas da ih sklonite zbog elektrinih smetnji, već jer u krilu držite ubistveni projektil. Ni vi ne biste želeli da vas laptop koji leti 300 kilometara na sat udari u glavu. Takođe, ne želimo vam pokvariti zabavu uputstvom da skinete slušalice, već želimo osigurati da nas čujete u slučaju potrebe”, kaže Patrik Smit, jedan od pilota.