“Blagi užas, tiha jeza”: Ovo je snimak najpopularnijeg turističkog mesta u Srbiji i komentari su isti
Zlatibor, borovi, svež vazduh i proplanci trenutno nemaju mnogo veze sa centrom ovog najpopularnijeg turističkog mesta u Srbiji.
Na Zlatiboru je davno počelo da se gradi i kako stvari stoje, gradiće se i dalje.
Na You Tube je nedavno okačen snimak Zlatibora iz vazduha koji trenutno izgleda kao centar grada i veliko gradilište.
Dakle, ako ste planirali da skoknete do planine u tišinu, brujanje bušilica i dizalica će vam narušiti potreban mir čak i kroz zatvorene prozore.
A šteta je, jer Zlatibor je zaista vazdušna banja.
“Zlatibor je otvoreni lokalitet, veoma sunčana planina na kojoj se ukrštaju Mediteranski i kontinentalni vetrov – takozvana ruža vetrova. Samim tim u pogledu zdravlja je Zlatibor opravdano poznat kao klimatsko lečilište. Njegova vegetacija je veoma bogata. Velike količine padavina i veliki broj sunčanih sati, prosečna nadmorska visina oko 1000 metara su uzroci velikog broja raznih biljnih vrsta, među njim ima puno lekovitih.
Vazdušna banja Zlatibor posebna je jer nema velika temperaturna kolebanja, leta su topla ali prijatna sa svežim noćima. Zime su umereno hladne a sneg pada u periodu od oktobra do maja. Vazduh je čist i suv sa karakterističnom koncentracijom lakih jona, uz odsustvo alergenata”, piše na sajtu Zlatibor.org.
Ipak ovaj snimak izazvao je veliki revolt ljudi koji su ga pogledali.
“Fenomenalno i svaka čast na videu.Ovako imamo pregled kako stvarno sve to izgleda i šta se još gradi. Hvala na videu.”
“FUJ samo to imam da kažem, ovoliko uništenje i ovi soliteri sa po 11 spratova??? Ne znam da li ima nešto naše da nismo uništili, mi i prostorno planiranje hahahaha.”
“Čula sam priču od starosedelaca da je kralj Aleksandar I naredio da visina objekta ne sme biti veća od najviše jele u okruženju, da se ne bi narušila lepota prirode. A sada se niko ne osvrće na lepotu šuma (i reka – mini hidroelektrane), samo su bitne “pare, pare, pare…”
“Blagi užas tiha jeza”
“Postaje svakako grad. Onda, što imam tražit doći iz grada, u grad to nije više inspiracija, itd itd. Kakva šteta”