Najviši vodopad u Kini je prevara: Turista na vrhu otkrio cevi koje ispuštaju vodu (VIDEO)
Najpoznatiji kineski vodopad, čini se, nije u potpunosti dar prirode. Naime, video jednog planinara objavljen na društvenim mrežama otkrio je da voda iz najvišeg vodopada u Kini, vodopada Juntaj, zapravo dolazi iz cevi ugrađene pri vrhu stene, piše Bi-Bi-Si, prenosi Jutarnji list.
Otkad je u ponedjeljak prvi put objavljen, snimka je pogledan već 70.000 puta.
„Prošao pravu muku da se popnem do vrha Juntaj vodopada, samo da bih tu našao cev‘, napisao je planinar uz video.
On June 3, in Yuntai Mountain, Henan, China, a man climbed up the Yuntai Mountain waterfall to explore its end and discovered that the source was actually a few water pipes. pic.twitter.com/wOkldRnnRp
— Li Jianping (@cz8921469_z) June 5, 2024
Uprava Juntaj parka priznala je da je na vodopadu napravljen „mali dodatak“ tokom sušne sezone kako se turisti koji žele da ga vide ne bi razočarali.
Međutim, priča o cevima u vodopadu već se proširila i na društvenoj mreži „Douyin“ prikupila 10 miliona pregleda, a na „Weibou“ čak 14 miliona.
Uprava parka prozvana je zbog svoje zakasnele reakcije i poručeno im je da nauče nešto iz ovog incidenta te da razloge za „poboljšanja“ na vodopodu turistima objasne pre nego što stvar izmakne kontroli.
Ljudi iz nacionalnog parka je nakon toga objavili bizarnu poruku napisanu u ime samog vodopada.
„Nisam očekivao da ćemo se upoznati na ovaj način. S obzirom na sezonske promene, ne mogu da garantujem da ću biti u svojoj najboljoj formi baš svaki put kada dođete da me vidite. Napravio sam mali dodatak tokom sušne sezone samo kako bih izgledao što bolje za susret s prijateljima“, „poručio“ je vodopad Juntaj.
On je inače visok 312 metara i nalazi se u oblasti Henan, unutar planinskog geoparka Juntaj, pod zaštitom Uneska.
Svake godine privlači milione posetilaca oduševljene milijardama godina starim geološkim formacijama.
Zvaničnici parka rekli su kako je voda iz cevi prirodna izvorska voda te kako njihova intervencija nije narušila prirodno okruženje.
Korisnici društvenih mreža su podeljeni u svojim stavovima o ovom pitanju.
Neki razumeju ovakav potez uprave parka i kažu kako je bolje i ovo, nego da turisti ostanu razočarani.
Drugi pak kažu kako ovakav potez ne pokazuje poštovanje prema turistima, već nepoštovanje prema prirodi i vodopadu.
Inače, ovo nije prvi vodopad u Kini koji je doživeo malo veštačkog poboljšanja.
Vodopad Huanguošu, poznata turistička destinacija u oblasti Guejdžou na jugozapadu Kine, 2006. je potpomognut projektom preusmeravanja vode iz obližnje brane kako bi održao svoj tok tokom sušne sezone.