U ovoj zemlji je „zabranjen ulaz novinarima i influenserima“ i o njoj ima najmanje sadržaja na društvenim mrežama
Vanna Bojović, hrvatska travel influenserka, ispričala je svoje iskustvo sa putovanja u „najzatvoreniju državu na svetu“ – Turkmenistan.
Naime, ona je podelila jedan od prvih videa u kojima je naglasila da se ukrcava na let za državu u koju je dozvoljeno da uđe svega 20 stranaca dnevno – ali ovo je samo jedno od mnogih čudnih pravila koja prate Turkmenistan.
Tokom boravka u ovoj zemlji, Vanna je otkrivala ostale zanimljivosti, a neke od njih su:
Zabranjen ulaz novinarima i influenserima
„Ovu državu zovu najbizarnijom i o njoj ima najmanje sadržaja na društvenim mrežama. Zadnjih nekoliko godina ova država nastoji da ne pusti blogere i novinare u državu. Većinom im ide uspešno, ali im se dogodi propust s vremena na vreme“, priča Vanna, koja je i sama travel influenserka, a do sada je obišla preko 140 zemalja.
Njena prva stanica u Turkmenistanu bio je Ashgabat – grad poznat kao „grad bez ljudi“ – „najčudniji grad na svetu i grad koji je oborio nekoliko Ginisovih rekorda“, ističe ona, a prenosi nova.rs.
Kazna za neopran auto
„U Ashgabatu su dozvoljeni isključivo beli i srebrni automobili, dok su zlatni dozvoljeni samo ako se radi o svadbi. Sve ostale boje su zabranjene“, priča Vanna.
Još jedna zanimljivost je da u grad mogu ući samo kola sa registarskom oznakom ovog grada – i to sve iz estetskih razloga. Ovaj grad važi za grad sa najviše belog mermera na svetu, a želi i da bude proglašen za najčistiji.
Ono što je posebno zanimljivo, a što bi većina Srba teško prihvatila, jeste da svaki vlasnik automobila dobija kaznu za prljav auto, a kada padne kiša imaju svega 24h da operu svoja kola – pre nego što usledi nova kazna.
Arhitektura u oblicima
Vana je u svom video putopisu prikazala i kako izgleda arhitektura – odnosno kako simbolično povezuju zgradu i njeno značenje, sala za venčanja u obliku disko kugle.
Pa tako je aerodrom izgrađen u obliku sokola, ministarstvo obrazovanja u obliku otvorene knjige, ministarstvo spoljnih poslova u obliku globusa,. Ovde se takođe nalazi i najveći točak (ferris wheel) na svetu.
Ostale zanimljivosti o Turkmenistanu:
1. Gotovo 80 posto površine Turkmenistana prekriva gotovo u potpunosti nenaseljena pustinja Karakum.
2. Klima je u Turkmenistanu više nego fascinantna – leti temperature mogu preći i 50 stepeni, dok zimi idu ispod nule i pada sneg.
3. Ovde gotovo 90 posto radnika zapošljava upravo država.
4. Zemlja je četvrta po zalihama prirodnog plina na svetu. Ipak, uprkos tome, više od 60 posto (podaci iz 2004.) stanovništva živi u siromaštvu.
5. Ako računamo ljude iznad 15 godina, pismenost u Turkmenistanu iznosi 99,7 posto.
6. Turkmenistan je svetski poznat po tepisima, pa tako imaju i muzej tepiha u kojem je izloženo više od hiljadu raznih tepiha starih i više od 200 godina.
7. Zbog već spomenute pustinje zemlja je slabo naseljena, pa je tako gustina stanovništva tek 10 ljudi po kvadratnom kilometru.
8. U zemlji internet koristi samo 20 posto stanovništva, navodi Punkufer.hr.