Beogradski Titanik: Dan kada je reka progutala brod i prestonicu zavila u crno
Idiličan septembarski dan 1952. godine ispunili su krici kada je iznenadni nalet orkanske oluje zahvatio brod “Niš” na liniji Beograd – Zemun.
Krcatu lađu sa oko 150 putnika zasuli su kiša i grad, dok je snažan vetar počeo da brod obara u vodu i čupa iz korena drveće na obali. Za samo tri minuta “Niš” je potonuo, noseći sa sobom živote više od 100 ljudi, piše 011info.com.
Ovaj brod u narodu je postao poznat kao “beogradski Titatnik” ili “zemunski Titanik”.
Sa Savskog pristaništa brod “Niš” krenuo je pre reda vožnje u 13 sati i sedam minuta, a pet minuta kasnije već je bio pod vodom.
Čim su isplovili, počela je kiša, a nekoliko trenutaka kasnije je jak vetar s gradom otvorio vrata salona.
Putnici sa palube pojurili su unutra i brod se nagnuo na jednu stranu. Jauk se prolomio.
Uviđaj je sprovela komisija Jugoslovenskog državnog rečnog brodarstva koja je utvrdila da je brod bio ispravan, a da je do nesreće došlo „zbog iznenadne i strašne oluje”.
Brod je dobio izuzetno jak udarac vetra u bok, toliko snažan da se sasvim izvrnuo.
„Putnici su od potresa poleteli na stranu na koju se već brod sasvim nagnuo i time nesvesno i nenamerno ubrzali potapanje”, piše tadašnja Borba o nalazima stručnjaka, a prenosi BBC.
Izveštaji iz tog doba govorili su da je bilo najmanje 126 tragično nastradalih, mada tačan broj nikada nije utvrđen. Zvanično, bilo je prodato 106 karata, ali je broj putnika bio znatno veći iako je “Niš” bio predviđen za 60 ljudi.
Tridesetak putnika koji su uspeli da prežive, spašeni su samo zahvaljujući sreći, među kojima i kapetan Ferdinand Nobilo, koji je kratko bio u pritvoru, ali za ovu tragediju niko nije odgovarao.
Danas su oko ovog mesta splavovi i noćni klubovi, gde se ljudi provode ne sluteći ništa, jer ne postoji nikakvo spomen obeležje koje bi ukazivalo na tragediju.