Ako na kremi za sunčanje piše nešto s ovog popisa, može da znači da je kancerogena
Tokom vrućeg vremena potrebno je zaštititi kožu od štetnog UV zračenja, što podrazumeva nanošenje raznih krema i ulja za zaštitu od sunca.
Ponekad, iako nanosimo kremu za sunčanje, ne nanosimo dovoljno visok SPF (faktor zaštite od sunca) koji pokazuje koliko dugo možete ostati na suncu bez rizika od opekotina – sve iznad 30 je visoka zaštita.
Da vaša koža ne bi pocrvenela, prema najnovijim istraživanjima britanskih naučnika, trebalo bi da nanesete 36 grama ili šest do osam kašičica kreme ili losiona za zaštitu od sunca. Dobro je da ga nanesete na celo telo, ali zapravo sve zavisi od toga koliko odeće nosite.
Da li su kreme za sunčanje kancerogene?
Savet za rak sproveo je istraživanje među 1.000 Australijanaca starosti od 18 do 76 godina, koje je pokazalo da skoro polovina ispitanika veruje da krema za sunčanje sadrži hemikalije koje su štetne i izazivaju rak, piše cancer.org. Dakle, šta je istina?
Iako neki proizvođači reklamiraju svoje proizvode za zaštitu od sunca da ne sadrže hemikalije koje izazivaju rak, postoje kreme za sunčanje koje sadrže sastojke za koje stručnjaci tvrde da su kancerogeni i iz tog razloga ih je najbolje izbegavati.
Ovo su štetne hemikalije na koje treba da pazite kada kupujete kremu za sunčanje:
- Oxybenzone
- Oktinoksat
- Oktokrilen
- Homosalat
- Oktisalat
- Avobenzon
- Methylisothiazolinone
- Retinil palmitat
- Nanočestice cinkovog oksida
- Nanočestice titanijevog oksida/dioksida
Kreme za sunčanje – kako odabrati najbolju?
Iako može biti teško odlučiti koja je krema za sunčanje najbolja na osnovu čitanja etikete, postoje stvari koje možete učiniti da biste bili sigurni da vi i vaša porodica dobijete najbolju moguću zaštitu od sunca
Najbolje kreme za sunčanje sadrže:
Cink oksid (Štiti od UVA1, UVA2 i UVB za razliku od drugih sastojaka za zaštitu od sunca)
Titanijum oksid (manje efikasan od cink oksida, ali dobro funkcioniše u kombinaciji sa njim)
Ovi sastojci odbijaju UV zrake od kože. Hemijski sastojci imaju tendenciju da apsorbuju zrake, a ne da ih odbijaju.