Čaj od bagrema: Nije samo med lekovit! Evo recepta
Čaj je vekovima bio popularan izbor pića u različitim kulturama i tradicijama. Ovo ukusno piće pruža brojne zdravstvene prednosti i nudi razne ukuse. Infuzije cveća koriste cele cvetove ili latice koje daju nežnu, umirujuću aromu i prijatan miris.
Jedno od takvih cvetnih pića je čaj od cvetova bagrema.
Mesec maj je vreme kada počinju da cvetaju mirisni beli bagremovi cvetovi.
Grozdovi cveća krase svaku granu, a jarkozeleni, ovalni listovi imaju poseban izgled, zbog čega ovo mirisno drvo doprinosi lepoti bašta i prirodnih pejzaža, piše Krenizdravo.hr.
Danas je bagremov čaj pomalo zaboravljen, iako nudi razne lekovite prednosti, a kao visoko medonosna biljka najpoznatiji je po vrhunskom bagremovom medu.
Bagrem ili bagrem (Robinia pseudoacacia) je vrsta drvenaste biljke iz porodice mahunarki (Fabaceae). Cvetovi, mahune i plodovi bagrema podsećaju na mahune i plodove graška.
Iako potiče iz Severne Amerike, ovo listopadno drvo raste u izobilju širom sveta, pa i ovde. Bagremov čaj se vekovima koristio u narodnoj medicini i drevnim homeopatskim i ajurvedskim lekovima za lečenje raznih bolesti.
Guma ili vlakna (poznata kao arapska guma), ekstrakti, listovi, kora, stabljike, plodovi i koreni korišćeni su kroz istoriju za medicinu, ishranu i kao građevinski materijal, piše Healthline.
Cvetovi su intenzivnog mirisa i slatkog ukusa, a koriste se u kulinarstvu kao poslastica kada se, kao i cvetovi bazge, uvaljaju u testo za palačinke i prže. Na ovaj način se lekovita svojstva bagrema mogu dodatno koristiti tokom proleća.
Za pripremu čaja cvetovi se beru neposredno pre otvaranja i dok je list još mlad. Suše se zajedno sa štalom na toplom i senovitom mestu. Nakon sušenja, cvetovi se čuvaju u hermetički zatvorenoj staklenoj posudi, kako čaj ne bi izgubio aromu.
Cvetovi bagrema se najbolje sakupljaju u velikim količinama i čuvaju za zimu. Najefikasniji je za iskašljavanje i ublažavanje visoke temperature, pa ga je dobro pripremiti tokom sezone prehlade i gripa.
Tradicionalni travari koriste bagrem za:
srce zdravlja
zdravlje jetre
problemi sa kožom
problemi sa varenjem
jačanje imuniteta
stimulacija metabolizma
zdravlje respiratornog sistema
menstrualni problemi
zdravlje očiju
ujeda/uboda insekata, piše Gaiaherbs.com.
Čaj od bagrema – lekovita svojstva
Naučna istraživanja su identifikovala različita biljna jedinjenja u bagremu koja mu daju lekovita svojstva. Cvetovi bagrema sadrže brojne flavanoide, vitamin C, minerale, eterično ulje, glikozide, pektine, smolu i tanine, a semenke sadrže proteine, ugljene hidrate, vitamine A, C i vitamine B kompleksa (B1, B2, B6) i gvožđe, magnezijum, cink i fosfor.
U narodnoj medicini, bagremov čaj se koristi zbog svojih antiinflamatornih svojstava kod gripa, prehlade, groznice i kašlja.
Cvetovi deluju kao antispazmodici, zbog čega topli čaj od bagrema ublažava grčeve i bolove u stomaku i pomaže kod glavobolje.
Takođe, cvetovi podstiču bolje lučenje žuči, snižavaju holesterol i imaju diuretičko i laksativno dejstvo, zbog čega se koriste za poboljšanje varenja i ublažavanje opstipacije.
Čaj od bagrema pomaže kod reume, gastritisa, gorušice i čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu.
U homeopatskoj medicini bagrem se koristi i za brže lečenje astme i bronhitisa.
Čaj od cveta bagrema – recept
Ako u vašoj blizini raste bagremova stabla, najbolje je da sami uberete dovoljnu količinu cveća kako biste u kućnoj biljnoj apoteci uvek imali čaj od bagrema na dohvat ruke.
S obzirom da je prijatnog ukusa i mirisa, možete ga dodati u mešavinu sa drugim čajevima.
Berba cveća i brzo sušenje
Uberite cvetove bagrema i odvojite ih jedno po jedno. Brzo ih isperite pod tekućom vodom da biste uklonili nečistoće. Zatim ih brzo isperite u razblaženom sirćetu da biste uklonili vlagu. Rasporedite snopove cveća na široku tacnu i ostavite da se osuše.
Na širok pleh stavite papir za pečenje i zagrejte u rerni na niskoj temperaturi. Zatim dodajte cvetne grozdove na papir. Osušite ih na blagoj temperaturi u rerni, ohladite, a zatim ponovite postupak sušenja sedam puta.
Cveće je spremno kada ga dodirnete rukama, a hrskaju pod prstima. Kada se ohlade, cvetove osušite na sobnoj temperaturi. Čuvajte ih u sterilnoj tegli sa hermetičkim poklopcem.
Pored ovog brzog postupka, cvetove možete sušiti na klasičan način, bez pranja. Rasporedite grozdove na čistu pamučnu krpu i osušite u tankom sloju, na suvom i prozračnom mestu. Proces će trajati duže, a gotov je kada se cveće raspadne pod vašim prstima.
Priprema
Prokuvajte 250 ml vode.
U provrelu vodu dodajte jednu kašičicu suvih cvetova bagrema i sklonite sa ringle.
Pokrijte i ostavite da odstoji najviše 30 minuta.
Procedite u šolju.
Čaj od cvetova bagrema poslužite topao, zasladite ga medom i po želji dodajte nekoliko kapi svežeg limunovog soka.
Kod problema sa disajnim organima čaj zasladite bagremovim medom. Pijte 1-3 šolje dnevno.
Kada pripremate čaj, u ključalu vodu možete dodati komadić đumbira ili ga pomešati sa drugim čajevima, poput kamilice, ruže ili bazge.
Čaj od bagrema – gde kupiti?Čaj od bagrema je dostupan u prodavnicama zdrave hrane, specijalizovanim prodavnicama čaja, biljnim apotekama ili onlajn prodavnicama.Odabrani čaj možete pronaći i na mestima sa domaćim i organskim proizvodima, kod proverenih travara ili OPG uzgajivača.NapomenaZbog osetljive faze života, trudnice, dojilje i deca treba da izbegavaju proizvode od bagrema. Pre upotrebe je najbolje konsultovati lekara.