Čaj: Ove vrste treba da imate u kući
Čajevi se dele u dve glavne grupe – prave i biljne čajeve.
Biljni čajevi postoje vekovima i koriste se kao prirodni lekovi za razne bolesti. Lekoviti čajevi mogu imati širok spektar ukusa i aroma, a savremena nauka je počela da potvrđuje prednosti njihove tradicionalne upotrebe. Prave se od suvog voća, cveća, začina ili bilja. Međutim, uprkos svom nazivu, biljni čajevi uopšte nisu pravi čajevi.
Pravim čajevima se smatraju samo čajevi pripremljeni od listova biljke Camellia sinensis, grmlja porijeklom iz Kine i Indije. Na osnovu načina prerade listova nakon berbe i stepena oksidacije razlikuju se pet vrsta – crni, zeleni, oolong, beli i puer.
Prave vrste čaja sadrže kofein i jedinstvene antioksidante zvane flavonoidi. Studije su otkrile da mogu pomoći kod raka, srčanih bolesti i dijabetesa, podstiču gubitak težine, snižavaju holesterol i dovode do mentalne budnosti, piše krenizdravo.hr.
Pravi čajevi
Hiljadama godina na Istoku, čaj se smatrao ključem dobrog zdravlja, sreće i mudrosti.
Najkvalitetniji čajevi imaju najkompleksniji profil ukusa, a tipična karakteristika je da se njihovi listovi mogu ponovo koristiti 3-6 puta u sipanju. Svaka šoljica različitih vrsta čaja i dalje će sadržati hranljive materije iz listova. Ukus im se može poboljšati novim prelivom, a aroma pojačati ili ublažiti. Lako se kuvaju i nemaju gorčinu, bez obzira na način pripreme.
- Crni čaj
Crni čaj je potpuno oksidovan i ima tamniji izgled, jači ukus i veći sadržaj kofeina od drugih. Ovo je najčešća vrsta, koja čini do 85% ukupne potrošnje čaja u zapadnom svetu. Često se konzumira sa šećerom, mlekom ili limunom.
Istraživanja su pokazala da štiti pluća od štetnog dejstva dima cigareta i smanjuje rizik od moždanog udara.
- Zeleni čaj
Zeleni čaj je “neoksidovani” čaj. Zelena nijansa pića i prirodna zelena boja listova je ono što zelenom čaju daje ime. Listovi se posle branja zagrevaju da bi se uništili enzimi koji izazivaju oksidaciju. Ova vrsta obrade lista održava visok nivo antioksidanata, vitamina i minerala. Upravo oni doprinose izuzetnim lekovitim svojstvima zelenog čaja.
Istraživanja su pokazala da antioksidansi mogu blokirati rast raka dojke, bešike, pluća, želuca i pankreasa. Sprečavaju začepljenje arterija i sagorevaju masti. Antioksidansi u zelenom čaju takođe smanjuju rizik od moždanog udara i neuroloških poremećaja kao što su Alchajmerova i Parkinsonova bolest, piše teacurry.com.
Najčešće vrste zelenog čaja su japanski Senča čaj, zeleni čaj od jasmina – najpoznatiji kineski mirisni čaj, Giokuro – japanski zeleni čaj, Matcha – zeleni čaj u prahu, Genmaicha – budistički zeleni čaj sa prženim smeđim pirinčem, Tencha i Longjing (Zmajev čaj). dobro) zeleni čaj čaj.
- Oolong čaj
Oolong čaj je poluoksidisan, njegovi listovi se ostave da odstoje 2-4 sata pre nego što se zagreju kako bi se zaustavila oksidacija. Količina oksidacije utiče na ukus i izgled ovog čaja. Duža oksidacija dovodi do tamnijeg oolonga koji više podseća na crni čaj, dok ga kraća oksidacija čini sličnijim po prirodi zelenom čaju.
Antioksidansi u oolong čaju mogu smanjiti nivo lošeg holesterola, a često se koristi i za gubitak težine.
- Beli čaj
Beli čaj je najmanje obrađen od svih čajeva. Pri sakupljanju biljaka koriste se samo neotvoreni pupoljci i mladi listovi prekriveni srebrnim dlačicama. Pravilo za obradu listova pupoljaka je da se samo suši i konzumira kao takvo. Beli čaj daje veoma laganu infuziju blagog ukusa. Njegov sadržaj kofeina je manji nego u zelenom čaju i ima veoma visok nivo antioksidanata.
Jedno istraživanje je pokazalo da beli čaj ima najjača svojstva u borbi protiv raka u poređenju sa više obrađenim čajevima.
- Pu-erh čaj
Pu-erh čaj je posebna vrsta čaja koji dolazi iz kineske provincije Junan i poznat je po zemljanom ukusu. Pravi se od čaja ubranog od divljeg čajevca, a ne od kultivisanog grmlja. Listovi prolaze kroz mikrobnu fermentaciju tako što se sirovi presuju i zatim čuvaju do zrelosti. Pu-er čaj može biti crni ili zeleni, u zavisnosti od nivoa oksidacije koji je dozvoljen u procesu.
Smanjuje nivo lošeg holesterola i pomaže u gubitku težine.
Vrste biljnih čajeva – biljne infuzije (Tisanes)
Napravljeni od bilja, voća, semena ili korena namočenih u vrelu vodu, lekoviti čajevi imaju nižu koncentraciju antioksidanata od pravih čajeva iz biljke Camellia sinensis.
Tačan izraz za bilo koji napitak bez pravih listova čaja je tisanes. „Tisanes“ je francuska reč koja znači „piće napravljeno od biljne infuzije“. Zbog toga uglavnom ne sadrže kofein (izuzeci su Ierba Mate i Guaiusa čaj).
Vrste čajeva i namena
Voćni čajevi se prave od neprerađenog, sušenog voća kao što su šipak, borovnice, jabuke ili aronije. Prirodno su slatki i bogati antioksidansima i vitaminom C i štite našu kožu i imuni sistem. Ne sadrže kofein, što ih čini idealnim za one koji žele toplu šolju čaja pre spavanja. Mogu se piti i kao letnji ledeni čaj, što ih čini zdravom alternativom.
Cvetni čajevi, pored divne arome i prirodne lepote, imaju terapeutska svojstva i umirujuće dejstvo. Oni podmlađuju kožu, hlade i smiruju um. Na primer, koriste se mirisni cvetovi bazge, hibiskusa, jasmina, ruže ili lavande.
Čajevi od listova prave se od poznatih lekovitih biljaka, poput listova koprive, platana ili gaveza. Takvi čajevi neguju i čiste unutrašnje organe, poboljšavaju krv i regenerišu organizam. Ovo uključuje Ierba Mate, koji se pravi od listova božikovine koje rastu u južnoameričkim kišnim šumama. Ovaj čaj je jedan od retkih biljnih čajeva koji imaju isti sadržaj kofeina kao arabika kafa, piše webmd.com.
Još jedan veoma popularan biljni čaj napravljen od listova bez stvarnog čaja je Rooibos čaj. Gaji se isključivo u Južnoj Africi, a listovi biljke rooibos daju čaju lepu crvenu boju i ne sadrže kofein.
Određene vrste biljnih čajeva uvek je poželjno imati kod kuće zbog njihovih prednosti. Svaka biljka ima svoja jedinstvena lekovita svojstva, hranljivu vrednost i zdravstvene prednosti.
U nastavku vam donosimo spisak čajeva za osnovnu kućnu apoteku, piše healthline.com.
- Čaj od kamilice
Poznat je po svojim umirujućim efektima i često se koristi kao pomoć pri spavanju. Kamilica ima antiinflamatorna, analgetička i antispazmodična svojstva. Njegovi antioksidanti mogu sprečiti komplikacije dijabetesa, kao što su gubitak vida i oštećenje nerava i bubrega, i usporiti rast ćelija raka.
Smanjuje rizik od gastrointestinalnih problema i ublažava simptome prehlade. Takođe poboljšava zdravlje kože i usporava proces starenja.
- Čaj od nane
Osvežava um i telo, hladi i podiže našu energiju. Tradicionalno se koristi za ublažavanje nelagodnosti u digestivnom traktu. Ima antioksidativna, antikancerogena, antibakterijska i antivirusna svojstva. Menta ublažava napetost, glavobolju i migrenu i može ublažiti menstrualne grčeve.
- Čaj od đumbira
Sadrži puno zdravih antioksidanata koji se bore protiv mnogih bolesti. Pomaže u borbi protiv upale i stimuliše imuni sistem, ali je najpoznatiji po tome što je efikasan lek za mučninu.
Đumbir može pomoći u prevenciji čira na želucu i ublažiti probavne smetnje ili zatvor. Takođe, može pomoći u ublažavanju dismenoreje ili menstrualnog bola. Poboljšava cirkulaciju krvi i zdravlje srca i pomaže kod problema sa mišićima i zglobovima.
- Čaj od ginsenga
Ima jak ukus i miris i može delovati kao opuštajuće sredstvo za telo. Ginseng je jedan od najboljih čajeva za zdravlje. Ispunjen je antioksidansima i antiinflamatornim svojstvima.
Poboljšava pamćenje, pomaže kod umora i stresa i podiže raspoloženje. Koristan je za hormonsku ravnotežu i kontrolu glukoze u krvi i visokog krvnog pritiska.
- Čaj od žalfije
Poznata je po svojim lekovitim svojstvima, a naučna istraživanja potvrđuju brojne prednosti, posebno za zdravu funkciju mozga.
Brojna istraživanja su pokazala da žalfija podstiče dobro raspoloženje, poboljšava mentalne sposobnosti i pamćenje kod odraslih. Podržava zdravlje srca i funkciju debelog creva.
- Čaj od matičnjaka
Povećava elastičnost arterija, ublažava aritmije i generalno poboljšava zdravlje srca. Ova zdrava biljka pogodna je za one koji imaju problema sa nesanicom ili anksioznošću. Usporava preaktivnu štitnu žlezdu i poboljšava kognitivne funkcije mozga.
- Čaj od šipka
Bogat je vitaminom C i korisnim biljnim jedinjenjima koja imaju antiinflamatorna i antioksidativna svojstva. Smanjuje upale i bolove povezane sa artritisom i može pomoći u borbi protiv starenja kože i smanjenju masnog tkiva na stomaku.
Štiti od dijabetesa tipa 2 Koristi se za dijareju, zatvor, kamen u žuči i bubrežne poremećaje. Šipak dobro gasi žeđ, pojačava protok krvi u udovima i štiti ćelije kože od oštećenja od sunca.