• Početna
  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
Facebook Twitter Youtube Instagram
City Magazine

Unesi pojam i pritisni enter

  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
City Magazine
  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
Da li tate treba da vode ćerke u ženski ili muški toalet na javnim mestima? Jedno pitanje pokrenulo lavinu mišljenja na mrežama, a ovo je odgovor
Foto: Shutterstock/Evgeny Atamanenko

Da li tate treba da vode ćerke u ženski ili muški toalet na javnim mestima? Jedno pitanje pokrenulo lavinu mišljenja na mrežama, a ovo je odgovor

Ivana Milošević
09.06.2025. 2 min Deca

Savremeno roditeljstvo donelo je niz termina koji su danas postali deo svakodnevnog jezika. Tu su “blago roditeljstvo” (gentle parenting), odbijanje od dojenja koje vodi dete samo (baby-led weaning), slobodno roditeljstvo (free-range parenting)… i – tate devojčica.

Pojava izraza “tata devojčice” (girl dad) označava novu generaciju očeva koji su ponosno i aktivno uključeni u živote svojih ćerki. “Tata devojčice” u najširem smislu označava oca koji preuzima aktivnosti i roditeljske dužnosti koje su ranije generacije muškaraca možda prepuštale majkama.

To je osvežavajuća promena u odnosu na ranije viđenje rodnih uloga u okviru porodične dinamike, i otvara prostor za veću rodnu ravnopravnost.

Ipak, postoje još uvek neka “siva područja” kroz koja tate devojčica moraju da se probijaju.

Da li tate treba da vode ćerke u ženski ili muški toalet na javnim mestima? Jedno pitanje pokrenulo lavinu mišljenja na mrežama, a ovo je odgovor
Foto: Shutterstock/Ira Lichi

Nedavna Instagram objava na profilu “Dnevnik za trudnice” otvorila je zanimljivu diskusiju o tome šta je „ispravan“ način kada je reč o tome da očevi vode svoje ćerke u toalet na javnim mestima.

„Zamisli da si tata… Tvojoj ćerki se ide u WC i treba da je ti vodiš. Kako rešavaš ovu situaciju?“, piše u objavi koja je izazvala buru komentara.

View this post on Instagram

A post shared by Dnevnik za trudnice (@dnevnik_za_trudnice)

Nema univerzalnog rešenja

Jedan deo roditelja smatra da je jedino prihvatljivo da otac povede dete u ženski toalet, jer je on prihvatljiviji ambijent za devojčicu, a žene koje se tamo nalaze neće se osećati ugroženo jer ga vide sa ćerkom. Drugi smatraju da treba da idu u muški iako mnogi upozoravaju da su muški toaleti često neuredniji, neprijatniji i manje pogodni za devojčice. Neki tvrde da je rešenje – porodični toalet ili invalidski wc, koji postoji u nekim tržnim centrima i aerodromima, ali, kako su mnogi istakli, takvih toaleta u Srbiji gotovo da nema.

“Moj muž uvek pita osoblje restorana ili prodavnice ima li neko rešenje – ponekad mu ponude da uđe u ženski toalet kad je prazan, ponekad mu pomognu oko deteta. Ali osećaj neprijatnosti je uvek prisutan”, napisala je jedna mama u komentaru.

Gde je granica između zaštite deteta i tuđe privatnosti?

Pitanje koje se krije iza ove rasprave jeste: kako da kao roditelj zaštitiš svoje dete, a da pritom ne narušiš tuđ osećaj privatnosti? Društvene mreže pokazale su da nema jednog ispravnog odgovora. Svaki roditelj odlučuje u hodu, u zavisnosti od uzrasta deteta, okruženja, dostupnosti toaleta i sopstvenih vrednosti.

I dok neki predlažu konkretna rešenja – pelene, prenosive noše, izbegavanje dužih izlazaka bez druge odrasle osobe – drugi pozivaju na empatiju i podršku zajednice. Ako vidite tatu s ćerkom ispred toaleta, pružite mu podršku umesto osude. Roditeljstvo nije lako, pogotovo kada ste muškarac koji pokušava da uradi pravu stvar za svoje dete.

Oznake:

ćerkaroditeljstvotata

Podeli

Zaprati Autor

Ivana Milošević

Ostali članci

Ako nemate klimu, ova biljka može da smanji temperaturu u stanu
Prethodni

Ako nemate klimu, ova biljka može da smanji temperaturu u stanu

plaža
Sledeći

Konačno smo našli plažu iz popularnog domaćeg filma i preporučujemo svima da je posete

Sledeći
plaža
10.06.2025.

Konačno smo našli plažu iz popularnog domaćeg filma i preporučujemo svima da je posete

Prethodni
08.06.2025.

Ako nemate klimu, ova biljka može da smanji temperaturu u stanu

Ako nemate klimu, ova biljka može da smanji temperaturu u stanu

Trenutno nema komentara! Budite prvi

    Ostavite odgovor Odustani od odgovora

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Najnovije

    marčelo
    „Puzzle Shock“ 20 godina kasnije: Kako je nastao album koji je stvorio Marčelov prepoznatljiv glas
    CityMagazine
    žikina dinastija
    Pre Nikole Koje i Borisa Milivojevića, on je bio Miša iz serijala Žikina dinastija: Pogledajte kako danas izgleda
    CityMagazine
    eva braun
    Kako je nastajala pop muzika u inat užasnom vremenu: 30 godina kultnog albuma grupe Eva Braun
    CityMagazine
    Kalum Tarner
    Da li je Kalum Tarner naš sledeći Džejms Bond? Evo šta znamo
    CityMagazine
    žikina dinastija
    Gledao sam novi nastavak filma “Žikina dinastija” i rešio da rangiram svih 11 naslova iz ovog serijala
    CityMagazine

    PopKultura

    • Pozorište
    • Muzika
    • Knjige/Stripovi
    • Intervjui
    • Fotografija
    • Film/TV
    • Art

    Moda i lepota

    • Trend
    • Moda
    • Lepota
    • Dom i dizajn

    Scena

    • Zabava
    • Poznati
    • Flešbek
    • Društvene Mreže
    • Aktuelno

    Gastro

    • Restorani
    • Recepti
    • Kafići
    • Gourmet
    • Lifestyle
    • Zdravlje
    • Sex
    • Putovanja
    • Automobili

    Vodič

    • Tribine
    • Stand-up
    • Sport
    • Sajmovi
    • Predstave
    • Pozorište
    • Konferencije
    • Koncerti
    • Književne večeri
    • Izložbe
    • Humanitarni događaj
    • Festivali
    • Clubbing
    • Bioskop
    • Kontakti
    • Uslovi korišćenja
    • Pravila privatnosti
    • Kolačići

    Pratite City

    Youtube Facebook Twitter Instagram

    Prijavi se na newsletter

    Prijavite se na naš njuzleter i obezbedite sebi nedeljnu dozu gradskih dešavanja i zanimljivosti.

    Uspešno ste se prijavili na City Magazine njuzleter, hvala.

    ✖