Konferencija „Razgovori o roditeljstvu – Boho edition“: Odgovori na sve roditeljske dileme
Izdvojili smo osam ključnih saveta koje su roditelji imali priliku da čuju na konferenciji „Razgovori o roditeljstvu – Boho edition“.
U nastavku vam otkrivamo neke od najvažnijih smernica za jačanje dečjeg imuniteta, pravilnu ishranu, rutinu spavanja i još mnogo toga, uz korisne preporuke stručnjaka.
Konferencija „Razgovori o roditeljstvu – Boho edition“, održana je 7. septembra na terasi Ada Mall- a. Okupila je veliki broj roditelja, od onih s višegodišnjim iskustvom do novopečenih mama i tata koji su imali prilike da nauče mnogo toga u prijatnom ambijentu koju je kreirao i dekorisao Dušan Stanković. Uz podršku sponzora Philips Avent-a, Generali Osiguranja, Maxi Srbija i Frikoma, posetioci su imali priliku da uživaju u korisnim savetima i praktičnim uputstvima stručnjaka.
Tokom sedmočasovnog druženja koje je donelo pregršt novih informacija koju su, nadamo se, osnažile mame i tate na ovom trnovitom putovanjom zvanom roditeljstvo, Frikom štand se potrudio da osigura pune stomake naših posetilaca, dok ih je Grand kafa održala fokusiranim da upiju sve podatke. Na kraju, svi su otišli kući s nekom novom lekcijom, i cegerom prepunim poklona, od kojih je neke za našu publiku spremila i Argeta, piše Zadovoljna.rs.
Izdvojili smo osam najvažnijih saveta koji su odjeknuli među roditeljima:
Prvi dani roditeljstva i dojenje
Jedan od najkorisnijih saveta sa panela „Prvi dani roditeljstva“ na kom su govorili Dušica Kovačević i Ivan Đurić, došao je od Nele Bunčić Vukomanović. Ona je podelila trik uz koji je svoju ćerku „navukla“ na dojenje, a koji je sa njom podelila jedna medicinska sestra. One kažu da kada prvi put uzmete bebu i spremite se za podoj, stavite malu količinu kolostrum na prst i nežno premažete preko bebine usne i nosa. Nela se našalila da je od ovog trenutka njena devojčica kao mala ajkula koja je u neprestanoj potrazi za majčinim mlekom. Ova novopečena mama se trudi da održi ritam posla i treninga, a u tome joj pomože posebna flašica Philips Avent. Nela je istakla da flašica omogućava bebama da piju mleko samo kada povuku, što pomaže u očuvanju ritma dojenja i omogućava majkama da izdvoje malo vremena za sebe.
Kako postaviti dobru rutinu spavanja
Uspostavljanje rutine spavanja je ključ za mirnije noći, kako za bebe, tako i za roditelje. Stručnjakinje iz „Mamine Spavalice“ Kaća i Jelena su podsetile da bebu slobodno naviknete na ruke, mazite ih i nunate, jer one bebe koje se osećaju sigurno i voljeno će se biti još sigurnije u svoje veštine u budućnosti. Zatim, istakle su takozvanu higijenu sna, rekavši da savetuju da beba spava u mrklom mraku i tokom dana. Dodale su da je važna i „bela buka“, koja predstavlja zvuk koji će beba slušati još u stomaku, a kasnije je opet može smirivati.
Jačanje imuniteta kroz igru
Panel „Jačanje imuniteta: Ishrana, suplementacija i prirodno okruženje”, u kojem su učestvovali Kristina Marković, Marija Kostić, Milica Popović, dr Jelena Mitrović i Goran Petrović, je otkrio nekoliko tehnika koje mogu uticati na bolji imunitet dece. Jedan od najpraktičnijih primera dala je Milica Popović iz Maxija. Ona kaže da su njihove radionice kroz koje je čak 16.000 dece na zanimljiv način naučilo ponešto o zdravijoj ishrani bile jako uspešne, a potvrda o tome je i feedback roditelja koji javljaju da su primetili da njihovi klinci biraju jabuku umesto čokoladice ili sami pakuju flašicu vode za školu.
Sa ovim su se složili i ostali učesnici, koji su dali praktične primere na koje deca mogu kroz igru ili na zanimljiv način prihvatiti povrće ili biti dovoljno aktivni.
Digitalni imunitet
Ana Mirković je kroz svoje predavanje „Veštine novog doba“ osvetlila značaj edukacije dece o bezbednosti u digitalnom okruženju. Ona je roditeljima dala konkretne savete, odnosno veštine koje deca treba da razviju kako bi bila sigurna u digitalnom svetu.
Kritičko razmišljanje
To znači da treba pitati dete dok gleda crtani kako se osećalo, da li je nekada doživelo nešto slično. Na ovaj način učimo decu da razviju kritičko mišljenje, kako bi znalo da razlikuje šta je dobro, a šta ne.
Fleksibilnost
Ana kaže da je najjači deo svakog sistema onaj najfleksibilniji. Dan je prekratak, ali bez fleksibilnosti stavljamo decu u strukture i izazivamo frustriranost kod dece.
Komunikacija
Ana ističe da još iz stomaka deca komuniciraju sa nama, bilo da reaguju na pesmu ili ulazak tate u prostoriju. Ona podseća da treba da slušamo, jer to je ono što nam u društvu fali, a bez slušanja ne možemo ni da damo odgovor.
Digitalna pismenost
Suštinski predstavlja duboko razumevanje sadžaja koji dolazi do dece na mrežama – jer deca većinom ne razumeju šta im se predstavlja ili dešava na Instagramu ili Tik Toku.
Emocionalna inteligencija
Ona je podsetila da e ovo glavna komponenta za uspeh u današnjem svetu i da je „teror sreće“ koji vlada u modernom svetu nad decom izuzetni pogrešan. Ona podseća da su sve emocije jako važne i da je bitno da uvažimo svaku dečiju emociju – pa čak i one negativne poput tuge ili ljubomore.
Finansijska pismenost
Panel pod nazivom „Razmišljaj danas za detetovo bolje sutra“ pružio je korisne savete o finansijskoj pismenosti i načinima kako obezbediti sigurnu budućnost za decu. Ovaj razgovor moderirao je Marko Katić, uz goste Đorđa Nedeljkovića, Dubravku Miljković iz Generali Osiguranja i uz Milenu Kostić.
Posebno je bilo korisno čuti savete Dubravke Miljković, koja je objasnila na koji način možemo pokušati da osiguramo decu u budućnosti, čak i usled svih poskupljenja i nestabilnih životnih situacija. Naime, ona je rekla da čak i sa 10 evra mesečno možemo da stvorimo izvesnu ušteđevinu za decu, koju kasnije oni mogu da iskoriste za školovanje, stvaranje porodice ili pokretanje privatnog posla.
Roditeljstvo nije rad na detetu, već rad na sebi
Psihoterapeuti Svetlana i Marko Majkić su istakli da roditeljstvo nije rad na detetu, već na sebi. Kako bi bili najbolji roditelji, važno je raditi na partnerskom odnosu, jer stabilna i podržavajuća veza između roditelja pozitivno utiče na dečji razvoj i porodičnu harmoniju.
Oni su se osvrnuli na to da s rođenjem deteta „dolazi veliki dobitak, ali i veliki gubitak“. Gubimo neke sebe relaksirane, neke opuštene, neke želje ne možemo da ispunimo, a tada nastupaju osećaji tuge, a zatim krivice. Tada nam treba neka vrsta potvde, kako ne bi došlo do anksioznosti i depresije. U ovi trenucima, ističe Svetlana, treba da budete iskreni prema sebi – šta želite, šta vam nedostaje i da prihvatite da je tuga u redu, kao i da je ambivalentnost osećanja normalna, jer ovo je jedna od stavki koje su jako bitne za rad na sebi, kako bismo bili bolji roditelji.
Smiren roditelj, smireno dete – kako pobediti izlive emocija
Psihološkinja Nikolina Milosavljević je u svom predavanju „Smiren roditelj, smireno dete“ govorila o važnosti emocionalne stabilnosti roditelja tokom dečjih ispada. Deca najviše uče posmatrajući nas, te je ključno da roditelji ostanu smireni i pružaju primer kako pravilno upravljati emocijama u izazovnim situacijama.
Ona se osvrnula i na one trenutke kada su deca i roditelji jednako neodlučni. „Da li da idem na tenis ili balet“, „Da li da ostanem na ovom sportu ili idem tamo gde mi je drugarica“, „Da li da se družim s njom ili ne“ – situacije u kojima, kako Ana kaže, roditelji moraju da uvaže mišljenja, želje i osećanja svog deteta, ali da se probude da što manje pričaju i ne donose odluke umesto njih. U tim trenucima, kako Ana ističe, treba validirati njihove emocije, kroz rečenice poput „Nisi sigurna šta da radiš“ – tačka. „Ti bi želela da probaš taj sport“ – tačka. Jer niste tu vi da rešavate problem, oni moraju da razviju cetar za donošenja odluka.
Važnost samostalnosti u učenju kod dece – prevazilaženje poteškoća
Panel koji je zaključio konferenciju vodile su Ana Marković, Marija Milinović, Milena Buđevac i Jelena Helc. One su savetovale roditelje kako da podstaknu decu na samostalno učenje i razvijanje radnih navika. Učiteljica Marija Milinović je naglasila da je važno stvoriti okruženje koje podstiče dete da preuzme odgovornost za svoje obrazovanje, ali i raditi na postavljanju realnih očekivanja i razvijanju unutrašnje motivacije kod dece.
Marija smatra da tehnologija treba da bude sastavni deo učenja, kako bi im se očuvala koncentracija. Na ovaj način dodatne alatke omogućavaju da deca održe 45 minuta fokus, razviju maštu i prošire znanje.
Konferencija je pokazala da su ovakvi susreti neprocenjivi za roditelje u svakodnevnim izazovima. Ovi saveti će sigurno pomoći mnogim roditeljima da se bolje nose sa zahtevima roditeljstva i izgrade zdrave i srećne porodice.