Da li je potrebno unositi multivitamine?
Unos dodataka ishrani može da bude odličan za vaš organizam, ali on takođe može da ima i neke neželjene posledice, smatraju naučnici. Istraživanja sprovedena na ovu temu donela su neočekivane rezultate kada je reč o korišćenju multivitamina. Ispostavilo se da oni i nisu toliko delotvorni kao što se još donedavno smatralo, a evo kako to objašnjavaju stručnjaci….
Studija koju je sproveo Hauard D. Seso, lekar i profesor na Univerzitetu Harvard, istraživala je učinke svakodnevne upotrebe multivitamina na više od 14 hiljada srednjovečnih muškaraca i nije zabeležila gotovo nikakvu razliku u zdravstvenim ishodima osoba koje su ih uzimali u odnosu na one koji nisu, odnosno do smanjenja broja srčanih i moždanih udara u prvog grupi nije došlo.
Slične rezultate pokazalo je i istraživanje koje se bavilo učinkom korišćenja multivitamina za smanjenje rizika od karcinoma. Dok su pojedine studije pokazale da nema nikakve relacije između ovih suplemenata i smanjenog rizika od raka, neki naučnici su došli do otkrića da bi preterivanje s multivitaminima čak moglo da poveća rizik od oboljenja, prenosi Healthline.
Negativne posledice uzimanja multivitamina
Istraživanja su takođe pokazala da preterani unos multivitamina može da prouzrokuje zdravstvene probleme poput: kamena u bubregu, oštećenja živaca, zgrušavanja krvi, dijabetesa, povišenog krvnog pritiska, ali i povećanja rizika od raka pluća.
Koliko god ovi podaci bili zabrinjavajući, stručnjaci naglašavaju da je nekim grupama ljudi uzimanje multivitamina ipak potrebno. Svako ponekad treba da dopuni vitamine i minerale, bilo da je to nakon uzimanja antibiotika, neuravnotežene ishrane ili iz nekih drugih sličnih razloga.
Najčešće je reč o trudnicama i dojiljama, starijim osobama, ljudima koji se oporavljaju od neke teške bolesti, profesionalnim sportistima, te svima onima koji dovoljan unos vitamina i minerala ne mogu dobiti direktno iz hrane.
Izvor: Index.hr
Naslovna fotografija: freestocks / Unsplash