Da li je zdravo jesti tečno žumance? Evo šta kažu stručnjaci
Žumance u tečnom stanju je deo mnogih omiljenih jutarnjih obroka. Možemo ih okusiti u vidu jaja na oko, poširanih jaja i rovitog jajeta. Da li je, međutim, bezbedno konzumirati ovako vrlo malo skuvano žumance? Evo šta nutricionisti imaju da kažu…
Rizici od konzumiranja tečnog žumanca
Postoji jedan veliki rizik od konzumiranja tečnih žumanaca, a to je salmonela. U pitanju je bakterija koja može da uđe u hranu ili vodu, a kada to učini, može izazvati sve vrste neprijatnih nuspojava kao što su dijareja, groznica, drhtavica, a u nekim slučajevima čak i teže simptome. Salmonela je znatno češća u sirovoj ili nedovoljno kuvanoj hrani nego u kuvanim sastojcima obroka.
Centri za kontrolu i prevenciju bolesti kažu da svaka hrana životinjskog porekla — poput jaja, živine, govedine i ribe — „ima šanse da bude kontaminirana salmonelom“, objasnila je registrovana dijetetičarka Amanda Holcer.
Kada je tečno žumance previše tečno?
Krajnje pitanje u dilemi o tečnom žumancetu je koliko je tečno previše tečno? „Evo dobrog pravila za zdrave odrasle osobe – kada pržite jaja, pržite ih najmanje dva do tri minuta“, rekla je Amanda Holcer i dodala: „Kada protresete tiganj, belanca ne bi trebalo da se ljuljaju i ne bi trebalo da ostane belanaca nalik na žele. Žumance ili uopšte ne bi trebalo da se trese, ili, ako volite da budu tečna, trebalo bi da se blago pomeraju.“
Ako imate termometar, uverite se da je jaje dovoljno skuvano na temperaturi od 62 do 70 stepeni Celzijusovih.
Postoje i drugi koraci koje možete preduzeti da biste konzumiranje žumanca u tečnom stanju učinili bezbednijim.
„Pravilno skladištenje jaja može smanjiti rizik od zaraze“, rekla je Amanda Holcer i dodala: „Čuvajte jaja u frižideru. Kada kuvate jaja, ne ostavljajte kutiju na radnoj površini u dužem vremenskom periodu. Kako temperatura jaja raste, povećavaju se šanse da se bakterije razmnožavaju.“
Pored toga, ako ćete jesti tečno žumance, najbolje je kupiti pasterizovana jaja. „To znači da su jaja pre nego što su upakovana bila malo zagrejana do tačke koja ubija sve opasne bakterije“, kaže Amanda Holcer. Proces pasterizacije, napomenula je ona, ne kuva jaje.
Važno je odbaciti jaja sa napuklom ili slomljenom ljuskom, kazala je dijetetičarka. Ako dobijete jaja sa farme, uverite se da su ljuske dobro oprane pre nego što ih kuvate. Na kraju, operite ruke pre i posle rukovanja sirovim jajima kako biste sprečili potencijalno širenje bakterija.
Ko NE bi trebalo da jede tečno žumance?
Uprkos rizicima, većina zdravih ljudi ne bi trebalo previše da brine o konzumiranju žumanca u tečnom stanju. „Iako je svakako veći rizik od bolesti koje se prenose hranom, žumance su obično bezbedne za jelo“, primetila je registrovana dijetetičarka Kajlen Bogden. „Jedine osobe koje bi trebalo da se uzdrže od konzumiranja žumanca su trudnice, deca mlađa od 5 godina i oni sa kompromitovanim imunološkim sistemom“, dodala je ona.
Uopšteno govoreći, sve dok niste imunokompromitovani, možete uživati u tečnom žumancetu. Samo se pobrinite da preduzmete sve mere predostrožnosti.
Izvor: The Huffington Post
Naslovna fotografija: Priscilla Du Preez on Unsplash